Wybór języka: pl

Przystąpienie do realizacji Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025

Powiat Zielonogórski/Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie im. Jana Pawła II w Zielonej Górze przystępuje do realizacji w 2025 roku Programu "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego, który ma na celu zapewnienie osobom z niepełnosprawnościami profesjonalnego wsparcia asystenckiego. Program finansowany jest ze środków Funduszu Solidarnościowego.

KTO MOŻE SKORZYSTAĆ Z PROGRAMU?

1. Dzieci od 2 do 16 roku życia:

- Orzeczenie o niepełnosprawności z zawartymi wskazaniami punktów 7 i 8, czyli konieczność stałej lub długotrwałej opieki bądź pomocy innej osoby oraz konieczność stałego współudziału opiekuna w leczeniu, rehabilitacji i edukacji dziecka.

2. Osoby dorosłe z niepełnosprawnościami:

- Osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,

- Osoby z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub posiadające orzeczenie traktowane na równi z powyższymi na podstawie art. 5 i art. 62 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej.

Priorytetowo traktowane będą osoby wymagające większego wsparcia, w tym dzieci oraz osoby z niepełnosprawnościami sprzężonymi.

KTO MOŻE ZOSTAĆ ASYSTENTEM?

Wymagania dotyczące kwalifikacji asystentów obejmują:

- Kwalifikacje w zawodach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun medyczny, psycholog, pedagog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, fizjoterapeuta.

- Doświadczenie: co najmniej 6 miesięcy pracy lub wolontariatu z osobami niepełnosprawnymi.

- Wskazanie uczestnika: asystent może być osobą wskazaną przez uczestnika programu lub jego opiekuna prawnego.

Nie mogą zostać asystentami: osoby zamieszkujące z uczestnikiem programu, członkowie rodziny (rodzice, dzieci, dziadkowie, rodzeństwo, małżonkowie, partnerzy życiowi) oraz opiekunowie prawni.

NA CZYM POLEGAJĄ USŁUGI ASYSTENTA?

Asystent wspiera osobę z niepełnosprawnością w czynnościach, które umożliwiają prowadzenie bardziej samodzielnego życia, takich jak:

- Pomoc w samoobsłudze i utrzymaniu higieny osobistej,

- Pomoc w prowadzeniu gospodarstwa domowego i pełnieniu ról rodzinnych,

- Pomoc w przemieszczaniu się i uczestnictwie w życiu społecznym i kulturalnym,

- Asystowanie w aktywnościach życiowych i kontaktach z otoczeniem.

Asystent nie wykonuje usług opiekuńczych, nie wyręcza uczestnika w samodzielnych decyzjach ani nie realizuje zakupów, spraw urzędowych ani innych zadań dla osób trzecich. Działa wyłącznie na rzecz uczestnika programu zgodnie z jego potrzebami.

KOSZT USŁUG ASYSTENTA

Usługi asystenckie są całkowicie bezpłatne dla uczestników programu – bez względu na ich sytuację materialną.

JAK ZGŁOSIĆ SIĘ DO PROGRAMU?

Osoby chcące wziąć udział w programie mogą zgłosić się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie im. Jana Pawła II w Zielonej Górze, ul. Podgórna 5, tel. 68 452 75 26 lub 68 452 75 90. W zgłoszeniu należy złożyć:

- Kartę zgłoszenia do programu (druk do pobrania),

- Kopię orzeczenia o niepełnosprawności(oryginał do wglądu),

- Zaświadczenie o ustanowieniu opiekuna prawnego lub pełnomocnictwo notarialne, jeśli dotyczy osoby niepełnoletniej lub ubezwłasnowolnionej.

Uwaga!

Złożenie karty zgłoszenia nie oznacza automatycznego przyznania usług asystenckich.

W czasie korzystania z usług asystenckich nie mogą być świadczone – w tych samych godzinach – usługi  opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze.

Ostateczny termin uruchomienia Usług Asystencji Osobistej będzie uzależniony od przekazania środków finansowych przez LUBUSKI URZĄD WOJEWÓDZKI.

Wnioski o przyznanie Usług Asystencji Osobistej będą podlegały rozpatrzeniu według zasad określonych w programie „ASYSTENT OSOBISTY OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ” dla  JEDNOSTEK SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO – edycja 2025 do momentu wyczerpania limitu środków finansowych przyznanych Powiatowi Zielonogórskiemu na realizację programu w 2025 roku.

Ranking gmin