Wybór języka: pl

Powrót sulechowskich żołnierzy z Iraku

"Powrót sulechowskich żołnierzy z IrakuDo Sulechowa wraz z dowódcą kontyngentu pułkownikiem Romanem Brudło powrócili żołnierze XII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku. Na Placu Ratuszowym zostali powitani przez przełożonych każdego szczebla, władze samorządowe oraz najbliższą rodzinę. Trzon XII zmiany PKW tworzyli sulechowscy artylerzyści. Uroczystość rozpoczęła się odczytaniem rozkazu (decyzji) o powrocie PKW z rejonu misji wojskowej oraz zmianie jego podporządkowania. Następnie został podpisany protokół o przekazaniu kontyngentu przez przedstawiciela Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych płk Krzysztofa Pola w podporządkowanie Dowódcy Generalnemu RSZ, reprezentowanego przez gen. dyw. Sławomira Owczarka . Po podpisaniu protokołu odbyły się okolicznościowe wystąpienia. Głos zabrali: Inspektor Rodzajów Wojsk gen. dyw. Sławomir Owczarek, Dowódca 12 SDZ generał brygady Szymon Koziatek, pełniący obowiązki dowódcy 5. Lubuskiego Pułku Artylerii ppłk Arkadiusz Sułek, wicewojewoda lubuski Olimpia Tomczyk-Iwko, wicestarosta zielonogórski Tadeusz Pająk, burmistrz Sulechowa Wojciech Sołtys. Generał Owczarek zaznaczył, że misja w Iraku była wielkim wyzwaniem i egzaminem zdanym na ocenę celującą. Generał Koziatek zwrócił uwagę na wysokie wyszkolenie żołnierzy pełniących misję, które zapewniło wszystkim bezpieczeństwo w tym dalekim kraju. Żołnierzy uroczyście powitał również burmistrz Sulechowa, któremu dowódca kontyngentu płk Brudło przekazał flagę Sulechowa. Flaga powiewała w polskiej bazie Al Asad u boku naszej flagi narodowej i innych sojuszniczych państw. Miłym momentem dla wyróżniających się podczas służby „misjonarzy” było wręczenie medali pamiątkowych XII zmiany PKW Irak. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów biorących udział w powitaniu kontyngentu przy oprawie muzycznej orkiestry wojskowej z Żagania.Głównym zadaniem żołnierzy pełniących służbę w Iraku było doradztwo irackim siłom i instytucjom bezpieczeństwa. Część kontyngentu była przydzielona do kompanii ochrony, która dbała o bezpieczeństwo wojskowych doradców. Sulechowscy żołnierze służyli w grupach doradczych, plutonie ochrony i plutonie inżynieryjnym, a nieodłącznym elementem kontyngentu był także narodowy element wsparcia logistycznego. Artylerzyści w codziennej służbie współpracowali z sojusznikami m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Danii, Litwy, Hiszpanii, Norwegii oraz Niemiec." - zdjęcie pochodzi z art dostępnego na stronie Gminy Sulechów pod adresem:"https://www.facebook.com/photo/?fbid=545487150948065&set=pcb.545495937613853"

Ranking gmin