Wybór języka: pl

Lubuskie Spotkania Jasełkowe 2019

Od 12 grudnia 2018 r. trwają eliminacje XXIX Lubuskich Spotkań Jasełkowych z cyklu PRO ARTE realizowane wspólnie z Regionalnym Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze i ośrodkami kultury w gminach położonych na terenie województwa lubuskiego.

Od 2019 r. roku uległa zmianie nie tylko nazwa (dawniej Spotkania Grup Kolędniczych i Jasełkowych), ale także zasady organizowania eliminacji. W tym roku nie przeprowadzano eliminacji na etapie powiatowym, lecz w okręgach. Grupy z terenu powiatu zielonogórskiego mogły zapisać się wg obowiązującego regulaminu do okręgu nr 5 razem z uczestnikami z powiatów wschowskiego i nowosolskiego.

7 stycznia 2019 r. na scenie Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Bytomiu Odrzańskim pod czujnym okiem koordynatorki Katarzyny Zielonki i dyrektora MGOK Ryszarda Ryczkowskiego odbyły się prezentacje okręgowe, na które zgłosiły się trzy zespoły.

Rada Artystyczna w składzie: Kinga Rosińska - przedstawiciel RCAK w Zielonej Górze, Renata Bielińska - instruktor GOK w Nowym Miasteczku oraz Dorota Sobotkiewicz ze Starostwa Powiatowego w Zielonej Górze oceniając poszczególne występy brała pod uwagę zgodność widowiska z elementami utrwalonymi w tradycji, oryginalność przedstawienia i dramaturgię, zamysł inscenizacyjny, reżyserię i scenografię, kulturę słowa, ruch sceniczny i oprawę muzyczną.

Po twórczej dyskusji jury przyznało nominację do etapu wojewódzkiego grupie „Teatr Bałałajka” z parafii  p.w. Matki Boskiej Ostrobramskiej w Drzonkowie.
Wręczono także wyróżnienia pozostałym uczestniczącym grupom jasełkowym, Szkole Podstawowej im. Bojowników o Polskość Ziemi Kramskiej w Nowym Kramsku i Szkole Podstawowej im. J. Wybickiego w Bytomiu Odrzańskim.

Wszystkie grupy przeglądu otrzymały drobne upominki od Regionalnego Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze. Ponadto uczestnicy reprezentujący Powiat Zielonogórski otrzymali torbę słodyczy i gadżety ufundowane przez Starostę Zielonogórskiego Krzysztofa Romankiewicza.

Jasełkowiczom życzymy powodzenia w finale wojewódzkim, który odbędzie się 30 stycznia 2019 r. (miejsce zostanie podane w najbliższym czasie).

Ranking gmin

Mapa dojazdu