Wybór języka: pl

Długo utrzymująca się susza

Szanowni Państwo, Mieszkańcy Powiatu Zielonogórskiego, zwracam się do Was z apelem o ograniczenie w koszeniu traw na podległych Państwu posesjach.

W 2019 r. dosięgnęła nas susza jakiej od bardzo dawna nie było. Wody gruntowe opadły do niebezpiecznie niskich poziomów. Rzeki na terenie Rzeczypospolitej Polskiej opadły do tego stopnia, że niemożliwy był transport promowy.

Rolnicy utracili swoje plony a mieszkańcy pielęgnujący swoje ogrody, wiele cennych roślin.

Zaniechanie koszenia traw ma na celu ratowanie zieleni. Wysoka trawa jest wsparciem dla owadów, które zapylają nasze rośliny. Dodatkowo w wysokiej trawie schronienie znajdują małe zwierzęta.

Trawnik, którego się nie kosi i przeradza się  w "spontaniczną łąkę", lepiej utrzymuje wilgoć i dłużej jest zielony, gdy przyjdzie susza, co oczywiście pozwala ograniczyć nadmierne zużycie wody na jego podlewanie.

Przez utrzymującą się suszę w naszym regionie, coraz bardziej zaczyna brakować wody.

Informuję Państwa, że w tym roku znacznie ograniczymy koszenie terenów zielonych podległych Powiatowemu Zielonogórskiemu Zarządowi Dróg. Jednak ze względu na bezpieczeństwo pieszych oraz kierowców koszone będą nadal bezpośrednie pobocza dróg.

Każdy deszcz jest obecnie na wagę złota, dlatego apeluję do Państwa o oszczędne zużywanie wody oraz jeśli tylko pozwalają na to warunki, gromadzenie tyle deszczówki ile tylko można.

 

 

Z wyrazami szacunku,

 

Starosta Zielonogórski

Krzysztof Romankiewicz

Ranking gmin

Mapa dojazdu