Wybór języka: pl

100-lecie Publicznych Służb Zatrudnienia

W siedzibie Ochotniczego Hufca Pracy    w Zielonej Górze przy ul. Ludwika Zamenhofa 1,  13 grudnia 2018 r.               o godzinie 12.30 odbyły się obchody Jubileuszu 100-lecia Publicznych Służb Zatrudnienia i 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Na uroczystość zapraszali Starosta Zielonogórski Krzysztof Romankiewicz   i dyrektor PUP w Zielonej Górze Edmund Prekurat.

Podczas Jubileuszu zaprezentowane zostały najważniejsze wydarzenia związane z funkcjonowaniem publicznych służb zatrudnienia. Szczególnie zasłużeni pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Zielonej Górze otrzymali odznaczenia i wyróżnienia.

Dyrektor PUP w Zielonej Górze Edmund Prekurat otrzymał z rąk Przewodniczącego Rady Powiatu Zielonogórskiego Edwina Łazickiego odznaczenie „Zasłużony dla Powiatu Zielonogórskiego”. Dyrektor otrzymał również podziękowanie i okolicznościową złotą odznakę, natomiast zastępca, Pani Nina Kowalonek srebrną odznakę, za efektywną współpracę i wspieranie działań na rzecz poprawy sytuacji na rynku pracy powiatu zielonogórskiego od Prezydenta Zielonej Góry, które wręczył obecny na spotkaniu Zastępca Prezydenta Dariusz Lesicki.

Polska była jednym z pierwszych krajów Europy, które powołały w 1919 roku, na podstawie dekretu o organizacji państwowych urzędów pośrednictwa pracy i opieki nad uchodźcami, państwową służbę zatrudnienia.

Rozwój służb zatrudnienia w Polsce dokonywał się zgodnie z aktualnymi potrzebami rynku pracy i sytuacją gospodarczą w kraju. Po drugiej wojnie światowej przed publicznymi służbami zatrudnienia, oprócz zadań klasycznych, stawiano również zadania łagodzenia stałych niedoborów siły roboczej w gospodarce.

Dynamiczny rozwój służb zatrudnienia nastąpił po roku 1989. Na bazie dotychczasowych wydziałów zatrudnienia i spraw socjalnych – utworzono wojewódzkie i rejonowe biura pracy. Obecnie publiczne służby zatrudnienia odgrywają ważną rolę w zwiększaniu szans na zatrudnienie osób bezrobotnych i poszukujących pracy. Oprócz tego, publiczne służby zatrudnienia świadczą usługi z zakresu poradnictwa zawodowego, szkoleń oraz realizują programy subsydiowania zatrudnienia.

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej publiczne służby zatrudnienia stały się członkiem sieci Europejskich Służb Zatrudnienia. EURES wspiera mobilność na europejskim rynku pracy.

W części artystycznej wystąpił kwartet smyczkowy muzyków Filharmonii Zielonogórskiej, grając szlagiery muzyki klasycznej i filmowej.

Na zakończenie Starosta Zielonogórski wraz z Dyrektorem PUP  poczęstowali gości jubileuszowym tortem.

Krótka relacja filmowa na stronie Telewizji Zielona Góra pod adresem:

Ranking gmin