Wybór języka: pl

Turystyka

Wybudowana w 1902 r. w lesie niedaleko Wilkanowa, tzw. Wieża Bismarcka, obecnie punkt obserwacyjny

Na terenie gminy wyznaczone są szlaki turystyczne na wycieczki piesze i rowerowe. Wszystkie szlaki krzyżują się przy Wieży Bismarcka położonej na najwyższym wzniesieniu Wału Zielonogórskiego oraz Wzgórz Piastowskich na wysokości 221 m.n.p.m. Wysokość wieży wynosi 20 metrów, a przy dobrej pogodzie widać z niej oddalone o 60 km miejscowości.

Ścieżki rowerowe Koła Rowerowego Kret ze Świdnicy

Słone - Radomia - trasa licząca około 2 kilometrów, będąca olbrzymim skrótem między tymi dwiema miejscowościami. Aby trafić na tą drogę, należy pojechać trasą wzdłuż wsi Słone, przejechać przez tory kolejowe, a następnie pojechać w lewo, po prawej stronie mając tereny należące do dawnej spółdzielni produkcyjnej. Następnie, jadąc przez sosnowe lasy, mijając linię wysokiego napięcia i dojeżdżamy do Radomi. Wyjeżdżamy tuz obok bardzo ostrego zakrętu na środku tej wsi, około 100 metrów od sklepu spożywczego.

Drzonów - hydrofornia przed Gra­bowcem - to kolejny skrót pozwalający zaoszczędzić wiele kilometrów. Wjeżdżając do lasu od strony Koźli, Grabowca, na początku wieńczącego ponadkilometrową prostą łuku - trafia­my na hydrofornię. Tuż za nią jest rozwidlenie dróg. Wybierając tą w prawo, po około 4,5 kilometrach dojeżdżamy do Drzonowa. Należy jechać cały czas prosto, nie zbaczając w żadną z bocznych dróg, które pojawiły się ostatnimi czasy w związku z przeciąganiem przez naszą gmine gazociągiem. Trafiamy po drodze na dwa leśne skrzyżowania - z drogą Letnica - Lipno i w okolicy przysiółka Dobra. Wyjeżdżamy w sercu Drzonowa - obok przystanku PKS i stawu przeciwpożarowego.

Hydrofornia - Lipno - kierując się na wspomnianym powyżej rozdrożu w prawo, dojeżdżamy po około 3 kilometrach do Lipna. Jest to droga przejezdna przez większą część roku, prowa­dząca przez bardzo grzybne okolice. Wyjeżdżamy na początku Lipna, równolegle do drogi asfaltowej.

Letnica - Lipno - ta trasa także pozwala zaoszczędzić wiele kilometrów. Na samym dole Letnicy, w kierunku na Koźle, jadąc wzdłuż kamiennego muru wjeżdżamy na ubitą polną drogę, którą kierujemy się w stronę torów kolejowych. Tuż przed nimi (oko­ło 100 metrów) jest rozjazd - jadąc prosto, trafiamy na hydrofornię i opisane powyżej trasy, jadąc w prawo wjeżdżamy na inną drogę, około 4-kilometrową, prowadzącą do Lipna. Po przejechaniu torów kolejowych jedziemy cały czas prosto i wyjeżdżamy na jednej z bocznych uliczek wspomnianej miejscowości. Tuż za torami można również odbić w prawo - ta droga prowadzi do Dobrej, a w konse­kwencji do Drzonowa i także do Lipna. Tą drogę polecamy jednak osobom niebojącym się ryzyka zabłądzenia i dobrze orientującym się w terenie.

Drzonów - Lipno - ta trasa wiedzie, poczynając od Drzonowa, początkowo przez pola, potem wyłącznie przez bardzo grzybne lasy. Zdarzyło nam się na niej niejednokrotnie zbierać grzy­by… Wjeżdżamy na ten szlak naprzeciw drzonowskiej oczyszczalni ścieków, skręcając w lewo. Liczy ona sobie około 5 kilometrów. Kilkaset metrów po wjechaniu na teren leśny jest mały rozjazd, powinniśmy na nim kierować się również w lewo.

Koźla - Piaski - do tej drugiej miejscowości możemy do­jechać tylko główną drogą relacji Zielona Góra - Żary albo szlakami polnymi i leśnymi. Jadąc z Koźli, przekraczamy tory kolejowe w pobliżu przystanku PKP i cmentarza. Następnie szeroką przecinką leśną dojeżdżamy do rozległych łąk. Tam, nieco zarośniętą drogą, kierując się na lewo, dojeżdżamy do Piasek - w pobliże przystanków PKS. Trasa ma około 4 kilometrów długości.

Piaski - Świdnica - ta droga ma podobna długość - wjeżdżamy na nią, kierując się na ośrodek „Bunkier”, jadąc ulicą, nomen omen - Bunkrową. Pierwsza połowa to droga brukowana, która tuz za wspomnianym ośrodkiem zamienia się w drogę polną, raczej nieprzejezdną w okresie deszczowym. Kilkaset metrów za bunkrem przejeżdżamy mostek, za którym skręcamy w prawo. Do Piasek dojeżdżamy drogą wiodącą między łąkami, a na asfalt wjeżdżamy tuż przed tablicą początkową.

Świdnica - Słone - ten skrót najlepiej przetestować, rozpoczynając wędrówkę w okolicach Słonego. Kierując się w stro­nę Buchałowa, około 500 metrów za wsią napotykamy na uczęsz­czaną drogę polną krzyżującą się z droga asfaltową. Skręcamy w lewo i, kierując się w górę, podążamy w stronę Świdnicy. Droga ta biegnie częściowo wzdłuż „Źródlanej Dąbrowy”. Należy jednak pamiętać o zakazie wstępu na teren źródlisk. Wyjeżdżamy z niej kil­kaset metrów od zalewu świdnickiego, u podnóża tak zwanej „góry buchałowskiej” - nieszczególnie popularnej wśród rowerzystów.

Szlaki PTTK i Nordick Walking Zielona Góra

- Ścieżka przyrodniczo – leśna

Wędrówka ścieżką przyrodniczo-leśną przez lasy Nadleśnictwa Zielona Góra umożliwia poznanie gatunków roślin, grzybów i zwierząt występujących w ich naturalnym środowisku. Długość trasy wynosi w krótszym wariancie 1,8 km, w dłuższym 2,2 km. Przybliżony czas przejścia ścieżką wynosi 3-4 godziny. Wędrówka rozpoczyna się przy siedzibie Nadleśnictwa Zielona Góra w Wilkanowie Rybnie – gdzie można też obejrzeć wiele gatunków drzew rosnących w arboretum. Celem wycieczki jest Wieża Wilkanowska.

- Szlak Nordic Walking: Szybki Bismarck

To propozycja dla osób aktywnych, które chcą połączyć pożyteczny sport z przyjemnym zwiedzaniem. Jest to szlak czerwony o długości 7,5 km, położony na południowych zboczach Wału Zielonogórskiego. Różnica wzniesień wynosi ok. 70 m. Szlak rozpoczyna się przy Zalewie nad Ochlą i kończy przy Wieży Bismarcka (Wilkanowskiej)

 - Szlak rezerwatów przyrody

Szlak niebieski, jego trasa to: Zielona Góra - Góra Wilkanowska - Ochla - Rezerwat Zimna Woda - Zatonie - Park Wiejski Zatonie - Niedoradz - Rezerwat Bażantaria - Otyń - Rezerwat Bukowa Góra - Dąbrowa - Milsko - jezioro Liwno - Zabór - las Przytocki - Stary Kisielin - schronisko dla dziko żyjących zwierząt - Zielona Góra

- „Mała Pętla Zielonogórska”

Szlak zielony, jego trasa to: Zielona Góra PTSM - os. Pomorskie - Raculka - Drzonków (Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji) - Jędrzychów - Ochla (Muzeum Etnograficzne - Skansen) - Góra Wilkanowska - Zielona Góra

- Szlak wojewódzki (odcinek w pobliżu Zielonej Góry)

Szlak czerwony, jego trasa to: Świdnica (Muzeum Archeologiczne) - Góra Wilkanowska - Zielona Góra - Stary Kisielin - Droszków - Zabór - dąb Napoleona - Milsko n. Odrą

- Szlak „Od Bobru do Odry”

Szlak czarny, jego trasa to: Podgórzyce - Bogaczów - Góra Grabowiec - Drzonów (Muzeum Wojskowe) - Buchałów - Góra Wilkanowska - dydaktyczna ścieżka leśna - "stara cegielnia" - Zielona Góra - Zagórze - Płoty – Czerwieńsk

- Szlak spacerowy

Szlak żółty, liczy 4 km i obfituje w zróżnicowane krajobrazy. Rozpoczyna się przy zielonogórskim amfiteatrze, dalej do stawu na potoku Pustelnik i Góry Wilkanowskiej.

W okolicznych lasach znajduje się aż 66 pomników przyrody. Z kolei teren nazwany „Źródlaną Dąbrową” to 22 hektarów przepięknych krajobrazów porośniętych mchem i paprocią pagórków i gęstwiny drzew liściastych poprzecinanymi strumykami. Warty polecenia jest park krajobrazowy z XVIII w. w Buchałowie. Najważniejszym zabytkiem Buchałowa był kiedyś pałac, który niestety już dzisiaj nie istnieje. Z dóbr pałacowych do naszych czasów przetrwał jedynie park krajobrazowy.  W zabytkowym parku znajdziemy m.in. pomnikowe platany i dęby szypułkowe. Park wygląda szczególnie urokliwie jesienią, dodatkowego czaru dodaje mu przepływający strumyczek. Z kolei w parku w Grabowcu warto zobaczyć wspaniały okaz buka czerwonego. W pięknym, dużym parku, w Świdnicy znajduje się mnóstwo zabytków przyrody. Cichy, spokojny, idealny na spacery. W parku znajduje się amfiteatr z bardzo dobrymi warunkami akustycznymi - miejsce realizacji kameralnych koncertów, recitali zwłaszcza w okresie letnim. Park w Lipnie pozostał po kompleksie pałacowo-parkowym. Lipowe aleje odurzają intensywnym zapachem kwiatostanu, niestety to jedyne, co pozostało po dawnym majątku i możemy jedynie domniemywać na temat jego świetności.

Na terenie gminy znajdują się dwa muzea: Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie oraz Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Świdnicy:

1. Drzonów – Lubuskie  Muzeum Wojskowe.  W Lubuskim Muzeum Wojskowym znajdującym się w Drzonowie możemy zobaczyć dwie czołowe w skali polskiego muzealnictwa kolekcje tj. ciężkiego sprzętu wojskowego (2-ga w kraju po Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie), w skład której wchodzą czołgi, działa samobieżne, wozy pomocy technicznej, samochody i transportery opancerzone, wyrzutnie rakietowe, armaty i haubice, moździerze, samochody ciężarowe etc. Zbiory ciężkiego sprzętu wojskowego eksponowane są na terenie 4-hektarowego krajobrazowego parku oraz w pawilonie ekspozycyjnym o powierzchni 600 m². Również na terenie parku oraz w pawilonie eksponowane są obiekty z kolekcji lotniczej (2-giej w kraju po Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie), w skład której wchodzi 25 samolotów i 5 śmigłowców  (w tym kilka obiektów unikatowych i wiele już rzadkich). 

2. Świdnica – Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza. Pałac, w którym obecnie siedzibę ma Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza wzniesiono w 1602 roku wg projektu włoskiego architekta i inżyniera Alberto Antoniego z Urbino. Dookoła dworu rozciąga się piękny, a zarazem tajemniczy park z XVIII w. W parku znajduje się niewielki skansen – min. piec metalurgów z wiciny sprzed 2500 lat. W muzeum z kolei wielbiciele przeszłości mogą obejrzeć ceramikę i biżuterię z różnych okresów pradziejów, a także okazy militariów z czasów rzymskich i średniowiecznych. Większość zbiorów pochodzi z własnych badań wykopaliskowych. W muzeum eksponowane są także zabytki pochodzące z prekolumbijskiej Ameryki.

W odległości około 2 km od Świdnicy znajdują się dwa   bunkry.  Mają postać walców o średnicy 20 m i wysokości przekraczającej 15m.  Dach  jednego z nich ma kształt stożka, drugiego jest płaski –  prawdopodobnie dzięki  temu bunkry „udawały” elementy terenu, na którym  się znajdują. Jeden z nich  jest ukryty w gęstym lesie liściastym,  drugi stoi na łące.  Obecnie na terenie jednego z nich działa Ośrodek  Sportu i Rekreacji z miejscami noclegowymi, ścianką wspinaczkową, boiskami i miejscem na rodzinne grillowanie. W całym  kompleksie znajduje się szczególne miejsce. To krąg o 12  kamieniach w obwodzie i jednym środkowym,  nazywany kręgiem słonecznym lub zodiakalnym. Dwunastka wyraża 12 znaków  zodiaku, 12 miesięcy oraz 12 godzin. Pełni on rolę punktu energetycznego. Obecnie kręgów jest już pięć i tworzą szlak wzdłuż ulicy Bunkrowej.                                                         

Ośrodek Sportu i Rekreacji Bunkier Eliasz Madej
ul. Bunkrowa 31
66-008 Świdnica
tel. 608 45 93 89
www.bunkier.w8w.pl

 

Ranking gmin

Mapa dojazdu