Wybór języka: pl

Zabytki

Ratusz

Swój obecny kształt zawdzięcza rozbudowie w 1856 roku i późniejszym przeróbkom. W ścianie frontowej wmurowana jest tablica upamiętniająca wydarzenie, dzięki któremu Kargowa przeszła do historii Polski jako jedyne miasteczko zachodniej Rzeczypospolitej, w którym garnizon dowodzony przez kapitana Więckowskiego stawiał zbrojny opór postanowieniom II rozbioru Polski oraz tablica upamiętniająca 200 rocznicę pierwszego odegrania Mazurka Dąbrowskiego na ziemiach zachodnich w mieście granicznym w Kargowej.

Pałac w Kargowej 

Dawna rezydencja właścicieli miasta - rodziny Unrug. Pochodzi z XVII wieku. W 1730 roku szambelan królewski Karol Unrug przekazał pałac królowi Augustowi Mocnemu w dożywocie z prawem przebudowy i rozbudowy. Po nagłej śmierci króla ogień strawił stary pałac. Po pożarze odbudowano pałac Unrugów, jednak bez architektonicznych dekoracji i wewnętrznego wystroju. Z osiemnastowiecznej zabudowy pozostała oficyna z ciekawym portalem, spichrz i stajnia. Obecnie pałac jest własnością prywatna bez możliwości zwiedzania.

Kościół Poewangielicki

Obecnie pomocniczy Św. Maksymiliana Kolbego, wzniesiony w latach 1801 - 1805 w miejscu starej budowli. Prosty w założeniu i bryle posiada stylowe cechy późnego klasycyzmu.

Kościół Parafialny Św. Wojciecha

Wybudowany w 1892 r., przebudowany w 1932 r., nawiązuje stylowo do romanizmu i gotyku.

Kościół w Smolnie Wielkim

Pochodzi z XVII w. styl neoromański

Kościół w Karszynie

Kościół klasycystyczny, z barokowym wnętrzem, zbudowany w 1792 r.

Pałac w Wojnowie

Wzniesiony w 1910 r. na miejscu starszego w formie neobarokowej. Ciekawostką jest fakt, że  do 1944 r. mieszkał w nim książę holenderski Bernhard  v Lippe - Biesterfeld. Dziś z uwagi  na świetne  warunki mikroklimatyczne mieści się w nim  szpital rehabilitacyjno – leczniczy dla dzieci ze schorzeniami układu oddechowego.

Obelisk koło Starego Jaromierza

Upamiętnia mord hitlerowców dokonany 25 stycznia 1945r. na 41 kobietach pochodzenia żydowskiego.

Ranking gmin

Mapa dojazdu