Wybór języka: pl

Pamiątkowa Tablica w Podmoklach Małych

Wsie Podmokle Małe i Podmokle Wielkie mają wspólne losy. Powstały w XII wieku. W wiekach XIV – XVIII należały do dóbr królewskich, zarządzanych przez starostów babimojskich. Były wsiami sołeckimi, co świadczy o organizacji w oparciu o wzory niemieckie.

W Podmoklach Małych znajdował się młyn. W początkach XVII wieku mieszkańcy założyli cech rybacki, któremu statut w 1661 roku - w uznaniu zasług za walkę ze Szwedami w okresie „potopu” - nadał król Jan Kazimierz. Po II rozbiorze Polski od 1793 roku Podmokle Małe znalazły się w państwie pruskim.

Przez lata zaborów mieszkańcy zachowali polską tożsamość. Działały liczne polskie organizacje – biblioteka Towarzystwa Czytelni Ludowych, Kółko Rolnicze, a po I wojnie światowej Koło Związku Polaków w Niemczech. W czerwcu 1929 roku powstała Polska Katolicka Szkoła Powszechna, która działała bardzo prężnie. Dyrektorem szkoły i nauczycielem był m. in. Franciszek Sarnowski, którego imię nadano obecnej Szkole Podstawowej. Za działalność patriotyczną był, podobnie jak inni mieszkańcy wsi, represjonowany przez władze hitlerowskie. Zginął w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen w styczniu 1940 roku w wieku 28 lat.

Podmokle Małe powróciły w granice państwa polskiego 29 stycznia 1945 roku.

Ranking gmin

Mapa dojazdu