KOMUNIKAT STAROSTY ZIELONOGÓRSKIEGO z dnia 30 lipca 2020 r.

Starosta Zielonogórski informuje, że w dniu 29 lipca 2020 r. w miejscowości Nietków, Gmina Czerwieńsk pow. zielonogórski stwierdzono ognisko  ASF (afrykańskiego pomoru świń) w gospodarstwie rolnym. Rozporządzeniem Wojewody Lubuskiego z dnia 30 lipca 2020 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń u świń na terenie powiatów zielonogórskiego, krośnieńskiego i świebodzińskiego  (Dz. Urz. Woj. Lubus. z 2020 r. poz. 1910) określono:

1) obszar zapowietrzony w promieniu 3 km od ogniska, który obejmuje w powiecie zielonogórskim w gminie Czerwieńsk miejscowości Nietków, Boryń i Laski

2) obszar zagrożony w promieniu 10 km od ogniska, obejmujący:

- w gminie Czerwieńsk miejscowości: Sycowice, Będów, Nietkowice, Bródki, miasto Czerwieńsk, Leśniów Mały, Leśniów Wielki, Sudoł, Zagórze, Płoty, Wysokie, Dobrzęcin,

- w gminie Świdnica miejscowości: Radomia, Drzonów,

- w gminie Sulechów miejscowości: Brody, Pomorsko,

- część miasta Zielona Góra - Dzielnica Nowe Miasto: Przylep,

- w powiecie krośnieńskim w gminie Dąbie miejscowości: Trzebule, Łagów, Gronów, Szczawno, Ciemnice,

- w powiecie krośnieńskim w gminie Krosno Odrzańskie miejscowości: Radnica, Radnica – Szklarka.

Na obszarze skażonym mieszkańcy (w tym właściciele gospodarstw, którzy zajmują się hodowlą świń) obowiązani są do przestrzegania nakazów i zakazów wynikających z Rozporządzenia Wojewody Lubuskiego z dnia 30 lipca 2020 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń u świń na terenie powiatów zielonogórskiego, krośnieńskiego i świebodzińskiego.

Na obszarze zapowietrzonym bezwzględnie nakazuje się ścisłe przestrzeganie zasad bioasekuracji przez posiadaczy co najmniej jednej świni.

Informacja na stronie Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Zielonej Górze:

Starosta Zielonogórski

Krzysztof Romankiewicz