komunikat

Starosta Zielonogórski informuje, że w  dniu 9.01.2023 r. w sołectwie Ochla, w dzielnicy Nowe Miasto, w mieście Zielona Góra stwierdzono ogniska choroby zakaźnej – wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Rozporządzeniem Wojewody Lubuskiego z dnia 11 stycznia 2023 r. w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów zielonogórskiego i nowosolskiego oraz Miasta Zielona Góra określono:

1. Za obszar zapowietrzony wysoce zjadliwą grypą ptaków (HPAI), zwany dalej obszarem zapowietrzonym, uznaje się teren obejmujący sołectwa Ochla, Jarogniewice, Kiełpin
    i Jeleniów w Dzielnicy Nowe Miasto, w mieście Zielona Góra.
  2. Za obszar zagrożony wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), zwany dalej obszarem zagrożonym, uznaje się teren obejmujący:

1)      w powiecie zielonogórskim:

a) w gminie Nowogród Bobrzański, miejscowości: Kamionka, Kotowice, Niwiska, Pierzwin, Urzuty, Kaczenice (od południa od drogi 290 w kierunku północno-zachodnim do przecięcia z drogą 27),

b) w gminie Świdnica, miejscowości: Buchałów, Koźla, Letnica, Piaski, Radomia, Słone, Świdnica, Wilkanowo,

c) w gminie Czerwieńsk, miejscowość: Leśniów Wielki (od strony zachodniej drogą 32 w kierunku północno – wschodnim do skrzyżowania z ul. Wodną w miejscowości Przylep);

Na obszarze zapowietrzonym, oraz zagrożonym  wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) mieszkańcy oraz osoby czasowo przebywające obowiązani są do przestrzegania nakazów i zakazów wynikających z Rozporządzenia Wojewody Lubuskiego  z dnia 11 stycznia 2023 r. w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów zielonogórskiego i nowosolskiego oraz Miasta Zielona Góra.

Zasady bioasekuracji: