Wizyta Wojewody Lubuskiego w powiecie zielonogórskim

We wtorek, 30 września Wojewoda Lubuski Jerzy Ostrouch odwiedził powiat zielonogórski. Wraz ze Starostą Zielonogórskim Ireneuszem Plechanem odwiedzili Sulechów, Klępsk, Łęgowo i Bukowo.

W trakcie spotkania Jerzy Ostrouch poznał lokalny przemysł, infrastrukturę drogową i opiekę zdrowotną.

Stan dróg gminnych i powiatowych był jednym z tematów rozmów samorządowców z Sulechowa i powiatu zielonogórskiego z Wojewodą. Gmina Sulechów, podobnie jak powiat kilkakrotnie korzystała z dotacji w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Powiat zielonogórski i gmina Sulechów od początku, czyli od 2008 roku biorą aktywny udział w procesie naboru wniosków do NPPDL. W każdym rozdaniu obie jednostki składały wnioski na dofinansowanie poszczególnych fragmentów dróg. Wiele z nich udało się zrealizować, m.in. przebudowę drogi powiatowej relacji Krężoły- Łęgowo-Klępsk (edycja 2008-2011), budowę fragment gminnej drogi w Kalsku (edycja 2009-2012), modernizację drogi powiatowej w Starym Kramsku (edycja 2012 – 2015). Jak zapowiedział Ireneusz Plechan Powiat Zielonogórski już wkrótce złoży następne wnioski na dofinansowanie remontu kolejnych dróg powiatowych.

Wojewoda wraz z Posłem Waldemarem Sługockim, Burmistrzem Sulechowa Romanem Rakowskim i Starostą Zielonogórskim odwiedzili też jedną z sulechowskich firm. Roltex - bo o tej firmie mowa, zajmuje się produkcją różnego rodzaju elementów z stali i aluminium. Wykonywany jest z nich sprzęt specjalistyczny, którego przeznaczeniem może być między innymi wyposażenie magazynów (wózki magazynowe, regały itp.). Prezes firmy w rozmowie z Wojewodą przyznał, że duża część spośród pracowników przedsiębiorstwa to absolwenci lokalnego, sulechowskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, który w nowoczesnych pracowniach i laboratoriach kształci uczniów na poziomie zawodowym, technicznym i licealnym.

Uczestnicy spotkania rozmawiali także o stanie opieki zdrowotnej w powiecie zielonogórskim. Pozytywnie ocenili sulechowski szpital, który już w 2000 roku zdobył I nagrodę w akcji „Rodzić po ludzku” obejmującej zasięgiem cały kraj. Sześć lat później, w kolejnej edycji rankingu zajął II miejsce. Oddział Położniczo-Ginekologicznego posiada II stopień referencyjności, co oznacza że trafiają tu przyszłe mamy w ciąży wysokiego ryzyka, w ciąży bliźniaczej i z innymi powikłaniami okołoporodowymi. W 2011 roku oddano do użytku nowe skrzydło szpitala, które wyposażone jest w najnowocześniejszy sprzęt medyczny, a warunki pobytu pacjentów są na bardzo wysokim poziomie. Aktualnie trwa dalsza modernizacja szpitala, remontowane są przychodnie i pomieszczenia administracyjne, wszystko po to, by mieszkańcy powiatu zielonogórskiego mogli korzystać z opieki zdrowotnej w doskonałych warunkach.