Warsztaty w Forst

15 kwietnia br., Ireneusz Plechan - Starosta Zielonogórski wziął udział w warsztatach zorganizowanych w ramach projektu pt. "Utworzenie polsko - niemieckiej transgranicznej sieci turystycznej w celu intensyfikacji współpracy jednostek turystycznych w Euroregionie Sprewa - Nysa - Bóbr".

W spotkaniu zorganizowanym w Ogrodzie Różanym w Forst przez niemieckie stowarzyszenie Minor e.V, Powiat Krośnieński i Powiat Sprewa - Nysa uczestniczyli polscy i niemieccy przedstawiciele samorządów lokalnych oraz stowarzyszeń i organizacji turystycznych.
Pierwszym elementem programu było zwiedzanie Geoparku Łuk Mużakowa oraz Zamku i Parku Branitz. Uczestnicy podzieleni na dwie grupy mieli za zadanie poznać wszystkimi zmysłami prezentowane im atrakcje i w specjalnych ankietach zapisywać swoje odczucia.
Po powrocie do Forst przeprowadzone zostały warsztaty, na których podsumowano wrażenia z wycieczki naukowej. Następnie uczestnicy pracowali w czterech zespołach nad opracowaniem projektu w obszarze zagadnień związanych z wyprawą wieś, historią kultury, wodą i odpoczynkiem. Wspólne działanie posłużyło nawiązaniu współpracy pomiędzy podmiotami branży turystycznej funkcjonujących w Euroregionie Sprewa - Nysa - Bóbr, wymianie fachowej wiedzy oraz wypracowaniu wspólnej strategii, która będzie się odnosiła do dynamicznego rozwoju turystyki w regionie.

W projekcie zaplanowano analogiczne warsztaty w Polsce, które przewidziano w październiku br. Wyniki pozyskane podczas wszystkich spotkań zostaną zaprezentowane w ramach badań opublikowanych pod koniec roku.