Trzebiechowskie dzieła Henrego van de Velde w Königshain

W poniedziałek, 18 listopada, w Barokowym Zamku w Königshain tuż po zakończeniu warsztatów zorganizowanych przez Euroregion „Sprewa-Nysa-Bóbr” dotyczących współpracy i partnerstwa pomiędzy instytucjami z Wolnego Kraju Związkowego Saksonia i Województwa Lubuskiego, otworzyliśmy oficjalnie wystawę płócien ze zdjęciami dzieł Henry`ego van de Velde znajdujących się w Trzebiechowie.

Ekspozycja jest ostatnim elementem projektu pt. „Śladami Henry`ego van de Velde – turystyka transgraniczna”  współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska – Saksonia 2007 – 2013 oraz budżetu państwa, który Powiat Zielonogórski realizuje wraz z saksońskim partnerem stowarzyszeniem Touristische Gebietsgemeinschaft NEISSELAND.

Gości powitał Joachim Mühle- Kierownik Kulturalny Powiatu Görlitz. Przekazał zebranym swoje odczucia na temat wrześniowej konferencji, która odbyła się w Trzebiechowie z okazji 150 rocznicy urodzin Henry`ego van de Velde oraz na temat całego projektu. Był pod wrażeniem, że Powiat Zielonogórski wraz z Touristische Gebietsgemeinschaft NEISSELAND w tak profesjonalny sposób zorganizował konferencję i że udało się nam połączyć w jednym projekcie zróżnicowaną tematykę kultury i turystyki.

Następnie Marta Surowiec ze Starostwa Powiatowego w Zielonej Górze opowiedziała uczestnikom historię odkrycia dzieł Henry`ego van de Velde w Trzebiechowie oraz podsumowała przebieg prac przy projekcie. Na koniec Joachim Mühle podziękował Wolfgangowi Michel - Przewodniczącemu Stowarzyszenia Touristische Gebietsgemeinschaft NEISSELAND oraz Mariuszowi Welmanowi- Kierownikowi Projektu "Inicjowanie, wspieranie i rozwój transgranicznych partnerstw projektowych" z Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr za ich wkład w realizację projektu pt. „Śladami Henry`ego van de Velde – turystyka transgraniczna”. W trakcie otwarcia goście otrzymali foldery i kalendarze wydane w ramach projektu, promujące atrakcje turystyczne Powiatu Zielonogórskiego i obszaru, na którym działa Touristische Gebietsgemeinschaft NEISSELAND.

Wystawa została wyeksponowana w przepięknych, jasnych wnętrzach Zamku w Königshain. Dzięki temu, płótna ze zdjęciami wyrazistych dzieł Henry`ego van de Velde jeszcze bardziej przyciągają uwagę widzów. Mamy nadzieję, że ekspozycja w Königshain- dostępna dla zwiedzających do 15 grudnia, będzie cieszyć się popularnością, a współpraca Powiatu Zielonogórskiego z Touristische Gebietsgemeinschaft NEISSELAND zaowocuje w przyszłości kolejnymi, równie udanymi, wspólnymi projektami.