Spotkanie z organizacjami pozarządowymi w sprawie projektu „TRAMPOLINA – REGIONALNY PROGRAM WSPIERANIA INICJATYW OBYWATELSKICH”

W czwartek, 31 sierpnia w salce konferencyjnej Starostwa Powiatowego odbyło się spotkanie poświęcone projektowi „TRAMPOLINA – REGIONALNY PROGRAM WSPIERANIA INICJATYW OBYWATELSKICH”.

Spotkanie otworzył Starosta Zielonogórski Ireneusz Plechan wraz z prezesem Zarządu Związku Lubuskich Organizacji Pozarządowych Romualdem Malinowskim. Uczestnicy spotkania otrzymali wszelkie materiały dotyczące projektu, a wytyczne projektowe omówił Romuald Malinowski.

Głównym celem "Trampoliny - regionalnego program wspierania inicjatyw obywatelskich" jest wyrównanie szans oraz zwiększenie potencjału grup nieformalnych, grup samopomocowych, organizacji pozarządowych słabo rozwiniętych infrastrukturalnie, działających na terenie województwa lubuskiego.Projekt zakłada zrealizowanie minimum 18 inicjatyw ukierunkowanych na pobudzenie aktywności oraz zwiększenie własnego potencjału organizacji. Przewiduje się trzy terminy naborów wniosków. Aby umożliwić bardziej efektywne wdrażanie i rozliczanie projektów na mikrodotację, utworzone zostaną dwa punkty konsultacyjnych na terenie województwa lubuskiego (jeden w Zielonej Górze w siedzibie Związku Lubuskich Organizacji Pozarządowych, drugi w Gorzowie Wielkopolskim w siedzibie Fabryki Aktywności Młodych na ulicy Sikorskiego 50/7). W ramach projektu dodatkowo świadczone będą usługi doradcze zarówno grupowe, jak i indywidualne.

Projekt adresowany jest do następujących grup odbiorców z terenu województwa lubuskiego:

- przedstawicieli młodych organizacji pozarządowych, które zostały wpisane do KRS nie wcześniej niż 18 miesięcy przed  dniem złożenia wniosku o mikrodotację i których roczny budżet nie przekracza 25 tysięcy złotych;

- przedstawicieli grup nieformalnych, które złożą wniosek wspólnie z organizacją pozarządową, będącą „opiekunem” grupy,

- przedstawicieli grup samopomocowych tzn. dobrowolnych zespołów osób, których aktywne działanie skierowane jest na pokonywanie problemów oraz zmianę warunków życia ich członków. Jeżeli grupa samopomocowa nie posiada osobowości prawnej, wsparcie przysługuje jej na zasadach przewidzianych dla grup nieformalnych.  Jeżeli natomiast grupa samopomocowa działa w formie organizacji posiadającej osobowość prawną oraz spełnia warunki dostępu przewidziane dla młodych organizacji pozarządowych, może uzyskać właściwe dla nich wsparcie.

Więcej informacji na temat projektu na: http://zlop.org.pl w zakładce Projekty.