Spotkanie w Domu Pomocy Społecznej w Trzebiechowie

10 lipca br. Dom Pomocy Społecznej w Trzebiechowie gościł przedstawicieli DPA- niemieckiej agencji prasowej, którzy zebrali materiał do artykułu dotyczącego dzieł Henry`ego van de Velde znajdujących się w Trzebiechowie.

W spotkaniu uczestniczył Starosta Zielonogórski Ireneusz Plechan, Lubuski  Wojewódzki Konserwator Zabytków Barbara Bielenis-Kopeć, Dyrektor DPS w Trzebiechowie Agnieszka Szeląg, Dyrektor Trzebiechowskiego Ośrodka Kultury Tadeusz Wojter oraz Erwin Bockhorn van der Bank w towarzystwie siostry. Zebrani udzielili niemieckim dziennikarzom wyczerpujących informacji na temat znamienitych dzieł Henry`ego van de Velde w trzebiechowskim Domu Pomocy Społecznej i określili plany dotyczące dalszych prac konserwatorsko-renowacyjnych w budynkach i otaczającym parku. Erwin Bockhorn van der Bank, wnuk ostatniego przedwojennego ordynatora sanatorium, które niegdyś mieściło się w dzisiejszym Domu Pomocy Społecznej w Trzebiechowie z ogromnym zaangażowaniem opowiadał o swojej przygodzie z odkryciem związku Henry`ego van de Velde z Trzebiechowem i staraniach, jakie czyni w propagowaniu informacji  w Niemczech na temat dzieł artysty w Polsce.

Warto zaznaczyć, iż w roku 2013 przypada jubileusz 150 rocznicy urodzin artysty, obchodzony w wielu krajach Europy. Powiat Zielonogórski postanowił przyłączyć się do tych obchodów i organizuje w dniach 5-6 września br. międzynarodową konferencję naukową dedykowaną Henry`emu van de Velde. Planowana konferencja jest jednym z elementów projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska – Saksonia 2007 – 2013 oraz budżetu państwa, który Powiat Zielonogórski realizuje wraz z saksońskim partnerem- Stowarzyszeniem Touristische Gebietsgemeinschaft NEISSELAND. Celem konferencji jest ponowne przypomnienie o dziełach Henry`ego van de Velde w Domu Pomocy Społecznej w Trzebiechowie, ze szczególnym uwzględnieniem walorów turystycznych obiektu oraz otaczającego go parku oraz zaprezentowanie innych atrakcji Powiatu Zielonogórskiego i miejsc promowanych w Niemczech przez Touristische Gebietsgemeinschaft NEISSELAND.