Spotkanie podsumowujące projekt pt. „Śladami Henry`ego van de Velde – turystyka transgraniczna”

W czwartek, 12 grudnia w gabinecie Starosty Zielonogórskiego odbyło się spotkanie poświęcone podsumowaniu wspólnego przedsięwzięcia Powiatu Zielonogórskiego i Touristische Gebietsgemeinschaft NEISSELAND.

Ireneusz Plechan - Starosta Zielonogórski, Wolfgang Michel- Przewodniczący Stowarzyszenia Touristische Gebietsgemeinschaft NEISSELAND, Mariusz Welman – Kierownik projektu “Inicjowanie, wspieranie i rozwój transgranicznych partnerstw projektowych” oraz Marta Surowiec – pracownik Starostwa Powiatowego w Zielonej Górze rozmawiali o osiągniętych celach oraz przyszłości nawiązanego partnerstwa. Ustalono, iż dalsza współpraca zostanie oparta na rozwijaniu kontaktów pomiędzy stowarzyszeniami turystycznymi działającymi na terenie powiatu zielonogórskiego a stowarzyszeniami z obszaru Neisseland. Ponadto ustalono, że warto włączyć parki znajdujące się na terenie powiatu zielonogórskiego do projektu „Szlaku parków i ogrodów po obu stronach Nysy”, mającego  na celu zachowanie, wspieranie i połączenie dziedzictwa kultury ogrodowej po niemieckiej i polskiej stronie granicy.

Dobiegający końca projekt pt. „Śladami Henry`ego van de Velde – turystyka transgraniczna, który Powiat Zielonogórski realizuje wraz z saksońskim partnerem jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska – Saksonia 2007 – 2013 oraz budżetu państwa. Kulminacyjnym punktem projektu była międzynarodowa konferencja, przeprowadzona w dniach 5-6 września br. w Trzebiechowie z okazji 150 rocznicy urodzin Henry`ego van de Velde. Następnie w Sulechowie i w Königshain zorganizowano wystawy płócien ze zdjęciami dzieł Henry`ego van de Velde, znajdujących się w Trzebiechowie. Partnerzy wydali też wspólny folder prezentujący atrakcje Powiatu Zielonogórskiego i obszaru, na którym działa Touristische Gebietsgemeinschaft NEISSELAND oraz kalendarz na rok 2014.

Na dzisiejszym spotkaniu partnerzy potwierdzili, że tegoroczny projekt Powiatu Zielonogórskiego i Touristische Gebietsgemeinschaft NEISSELAND będzie początkiem kolejnych, równie udanych wspólnych przedsięwzięć.