Spotkanie dotyczące dokonania oceny zabezpieczenia opieki zdrowotnej w powiecie zielonogórskim.

We wtorek, 4 marca br., o godz. 12.00 w auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sulechowie rozpoczęło się spotkanie - zainicjowane przez Wojewodę Lubuskiego, dotyczące dokonania oceny zabezpieczenia opieki zdrowotnej w powiecie zielonogórskim.

Spotkanie otworzył Starosta Zielonogórski Ireneusz Plechan, a dalszą część poprowadził  Janusz Dreczka – Dyrektor Wydziału Zdrowia Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim. Zaproszeni prelegenci przedstawili prezentacje przedstawiające problematykę zabezpieczenia opieki zdrowotnej w naszym powiecie. Krystyna Żuk - Pełnomocnik Wojewody Lubuskiego ds. realizacji i monitorowania Narodowego Programu Zdrowia na lata 2007-2015 przedstawiła główne zadania jednostek samorządu terytorialnego w zakresie ochrony zdrowia, Małgorzata Krasowska-Marczyk – Zastępca Dyrektora Wydziału Zdrowia zaprezentowała sytuację demograficzno – epidemiologiczną oraz główne problemy zdrowotne, stan organizacji i infrastruktury opieki zdrowotnej w powiecie zielonogórskim. Dr Dorota Konaszczuk - Lubuski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny zapoznała zebranych z infrastrukturą podmiotów leczniczych w województwie lubuskim, natomiast dr n. med. Tomasz Janik - Dyrektor  Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przedstawił stan sanitarno - techniczny i funkcjonalność podmiotów leczniczych znajdujących się na terenie powiatu zielonogórskiego nadzorowanych przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Zielonej Górze. Z kolei Monika Giblewska - Zastępca Dyrektora ds. Medycznych NFZ omówiła zabezpieczenie świadczeń opieki zdrowotnej na terenie województwa lubuskiego. Kolejna prezentacja przygotowana przez  st. kpt. Ryszarda  Gurę – przedstawiciela  Komendy Miejskiej PSP w Zielonej Górze dotyczyła analizy zabezpieczenia przeciwpożarowego obiektów służby zdrowia zlokalizowanych na terenie powiatu zielonogórskiego. Na koniec  Łukasz Ziobrowski – przedstawiciel Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego krótko scharakteryzował spełnione  wymagania budowlane w  obiektach ochrony zdrowia na terenie  powiatu.

Spotkanie zakończyło się gorąca dyskusją na temat problemów finansowych placówek ochrony zdrowia działających na terenie powiatu zielonogórskiego, ale przede wszystkim skupiono się na kłopotach zwykłego pacjenta. Wytknięto błędy proceduralne obowiązujące w przepisach o ochronie zdrowia, które powodują, iż pacjent ma utrudniony dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej, nie mówiąc już o wszechobecnych kolejkach do lekarzy specjalistów.

Wtorkowa konferencja w Sulechowie była pierwszą z cyklu spotkań, jakie Wydział Zdrowia LUW w Gorzowie Wielkopolskim przeprowadzi we wszystkich powiatach województwa lubuskiego.