Wybór języka
powrót

Relacja z dożynek powiatowo-gminnych w Zaborze

W niedzielę, 28 sierpnia na placu przed zespołem pałacowo-parkowym w Zaborze mieszkańcy powiatu zielonogórskiego bawili się na dorocznym święcie rolników - dożynkach powiatowo-gminnych.

 

Tradycyjnie dożynki rozpoczęły się mszą świętą dziękczynną oraz korowodem. Starostowie dożynek Joanna Anioł-Adamczyk i Przemysław Polanka zgodnie z obyczajem przekazali chleb gospodarzom Dariuszowi Wróblewskiemu – Staroście Zielonogórskiemu i Robertowi Sidorukowi – Wójtowi Zaboru, którzy sprawiedliwie podzielili go wśród zgromadzonych gości. W trakcie oficjalnej części uroczystości Starosta Zielonogórski i Wójt Zaboru wręczyli wyróżnienia osobom, które swoją postawą i zaangażowaniem mogą być wzorem do naśladowania dla innych.

Odznaką „Zasłużony dla Rolnictwa” przyznawaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyróżniono:

1. Sebastiana Meyera - Gmina Babimost

 2. Pawła Pawliczaka - Gmina Bojadła

 3. Romana Dudę - Gmina Kargowa

 4. Jarosława Sadownika - Gmina Nowogród Bobrzański

 5. Bernarda Pośledniego - Gmina Trzebiechów

 6. Joannę Anioł-Adamczyk - Gmina Zabór

 7. Kazimierza Kwiatkowskiego - Gmina Zabór

 8. Jerzego Krupińskiego - Gmina Zabór

 9. Zenona Stróżyka – Gmina Zabór

10. Mirosławę Myśliwiec - Gmina Zabór

Jak co roku podczas dożynek nagrodzono również najaktywniejszych sołtysów, którzy otrzymali dyplomy gratulacyjne od Starosty Zielonogórskiego. Najaktywniejszymi sołtysami w 2016 roku zostali:

1. Józef Wachowski – sołtys wsi Nowe Kramsko (Babimost)

 2. Małgorzata Nowakowska – sołtys wsi Susłów (Bojadła)

 3. Cezary Woch – sołtys wsi Sycowice (Czerwieńsk)

 4. Czesław Błoszyk – sołtys wsi Wojnowo (Kargowa)

 5. Edwin Pasławski – sołtys wsi Skibice (Nowogród Bobrzański)

 6. Elżbieta Musiałek - sołtys wsi Brody (Sulechów)

 7. Teresa Sygut – sołtys miejscowości Koźla (Świdnica)

 8. Wanda Pietruszyńska - sołtys wsi Swarzynice (Trzebiechów)

 9. Elżbieta Cholewińska – sołtys wsi Tarnawa (Zabór)

Dożynki w Zaborze były też okazją do wręczenia statuetek „Lidera Trzeciego Sektora Powiatu Zielonogórskiego”.  Konkurs na lidera zorganizowała Powiatowa Rada Działalności Pożytku Publicznego w celu uhonorowania osób i organizacji szczególnie zasłużonych dla Powiatu Zielonogórskiego za ich działalność, twórczość, aktywność, zrealizowane inicjatywy, które w sposób znacząco wpłynęły i wpływają na rozwój i promocję Powiatu Zielonogórskiego. Statuetki z rąk Starosty Zielonogórskiego i Przewodniczącej Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego Romualdy Jareckiej-Cieślak odebrali: Stowarzyszenie Razem dla Wilkanowa, Stowarzyszenie Taneczne ,,HIT" z Czerwieńska, Towarzystwo Miłośników Ziemi Babimojskiej, Stowarzyszenie Miłośników Czarnej, Arkadiusz Michoński - prezes "Fundacji Pałac Bojadła", Stowarzyszenie ,,FIBER" z Nowogrodu Bobrzańskiego, Kargowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, Tadeusz Wojter - dyrektor Trzebiechowskiego Ośrodka Kultury i Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Sulechowie.

Rozstrzygnięto również konkurs na najpiękniejszy powiatowy wieniec dożynkowy. W kategorii wieńców tradycyjnych zwyciężył wieniec wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Leśniowa Wielkiego – gmina Czerwieńsk , II miejsce zdobyło sołectwo Krężoły - gmina Sulechów, zaś III miejsce zajęło sołectwo Susłów z gminy Bojadła.  Natomiast I miejsce w kategorii wieńców współczesnych przyznano sołectwu Trzebiechów - gmina Trzebiechów,  II miejsce sołectwu Będów - gmina Czerwieńsk, a  III sołectwu Smolno Wielkie - gmina Kargowa. Zwycięskie wieńce będą reprezentować Powiat Zielonogórski na XVIII Lubuskim Święcie Plonów, które odbędzie się już 4 września w Strzelcach Krajeńskich.

Po raz pierwszy dożynkową zabawę urozmaicił Turniej Gmin Powiatu Zielonogórskiego zorganizowany przez powiat. W szranki stanęły 4-osobowe drużyny wspierane przez wójta/burmistrza z 5 gmin: Bojadła, Kargowa, Świdnica, Trzebiechów i Zabór. Rozegrano 4 konkurencje zasadnicze: rzut ziemniakiem do kosza, przyrządzanie "jajecznicy", bieg z wacikami oraz rozpoznawanie zbóż i nasion. Konkurencja finałowa - rzut beretem na trzonek grabi, należała do wójtów i burmistrzów. Niestety, celność zawiodła wszystkich włodarzy gmin! W pokazowym rzucie beretem najlepszy okazał się Wicestarosta Zielonogórski Waldemar Kotlarski, który precyzyjnie wcelował beretem na trzonek grabi trzymanych przez Starostę Dariusza Wróblewskiego! Po zaciętym boju i dogrywce z Gminą Świdnica tytuł najlepszej gminy powiatu zielonogórskiego wywalczyli gospodarze, czyli Gmina Zabór! II miejsce zdobyła drużyna z Gminy Świdnica, zaś trzecie przypadło Gminie Bojadła. Gmina Trzebiechów po dogrywce wyprzedziła Gminę Kargowa zajmując IV miejsce. Pierwszy turniej gmin przyniósł uczestnikom, a także dożynkowym gościom wielu pozytywnych emocji.

Po zakończeniu oficjalnej części święta oraz turnieju gmin dożynkowi goście bawili się znakomicie podczas występów zespołów muzycznych.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Więcej zdjęć na: https://www.facebook.com/powiat.zielonogorski/