Relacja z dożynek powiatowo-gminnych w Czerwieńsku

W sobotę, 23 sierpnia na stadionie miejskim w Czerwieńsku  mieszkańcy powiatu zielonogórskiego bawili się na dożynkach powiatowo-gminnych.

Gospodarze dożynek Ireneusz Plechan – Starosta Zielonogórski i Piotr Iwanus – Burmistrz Czerwieńska tradycyjnie podzielili chleb wśród zgromadzonych. Następnie wręczyli wyróżnienia osobom, które swoją postawą i zaangażowaniem mogą być wzorem do naśladowania dla innych. Odznaką „Zasłużony dla Rolnictwa” przyznawaną przez Ministra Rolnictwa wyróżniono: Jacka Dąbka z gminy Bojadła, Zbigniewa Wikierę z gminy Czerwieńsk, Ireneusza Sobczaka z gminy Sulechów, Danutę Janek z gminy Świdnica, Mariusza Małowskiego i Jana Zapałę z gminy Trzebiechów oraz Barbarę Ząbek – Banaś z gminy Zabór. Ponadto Starosta Zielonogórski uhonorował za szczególne osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa w powiecie zielonogórskim Rafała Nieżurbidę z gminy Zielona Góra, Norberta Brambora z gminy Kargowa oraz Ryszarda Sztonyka z gminy Nowogród Bobrzański.

Jak co roku podczas dożynek nagrodzono również najaktywniejszych sołtysów. W tym roku byli to: Mariola Głogowska (Gmina Bojadła sołectwo Siadcza), Halina Kaźmierczak (Gmina Czerwieńsk  sołectwo Nietków), Agnieszka Hamrol (Gmina Kargowa sołectwo Dąbrówka), Zenon Jagielik (Gmina Nowogród Bobrzański sołectwo Kaczenice), Stanisława Dedeńska (Gmina Sulechów sołectwo Mozów), Halina Gałat (Gmina Świdnica sołectwo Grabowiec ), Czesław Śliwka (Gmina Trzebiechów sołectwo Borek), Stefan Malinowski (Gmina Zabór sołectwo Czarna), Renata Woźniak (Gmina Zielona Góra sołectwo Drzonków).

Rozstrzygnięto także konkurs na najpiękniejszy powiatowy wieniec dożynkowy. W kategorii wieńców tradycyjnych zwyciężył wieniec wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Nietkowa, II miejsce przypadło sołectwu Stary Kisielin, zaś III miejsce zajęło sołectwo Łaz.  Natomiast I miejsce w kategorii wieńców nowoczesnych przyznano sołectwu Jany,  II miejsce sołectwu Wysokie, a  III sołectwu Kije. Zwycięskie wieńce będą reprezentować Powiat Zielonogórski na XVI Lubuskim Święcie Plonów, które odbędzie się już 31 sierpnia w Kożuchowie.

Po zakończeniu oficjalnej części  uczestnicy dożynkowego święta bawili się znakomicie podczas występów lokalnych i zagranicznych zespołów folklorystycznych. Gwiazdą wieczoru był zespół Stonehenge. Zebranych zachwycił też pokaz tańca z ogniem. Dożynkowa zabawa plenerowa trwała do białego rana.

Zapraszamy do galerii zdjęć: