Relacja z Dożynek Powiatowo-Gminnych Bojadła 2013

Wspólna organizacja dorocznego święta rolników przez Powiat Zielonogórski i Gminę Bojadła okazała się strzałem w dziesiątkę. Doskonała współpraca samorządów zaowocowała w dniu 24 sierpnia br. świetnie zorganizowaną zabawą dla setek mieszkańców powiatu zielonogórskiego, którzy przybyli do Bojadeł na tegoroczne dożynki powiatowo-gminne.

Uroczystości  dożynkowe rozpoczęły się w kościele występem chóru Cantabile i mszą świętą. Następnie wieńce dożynkowe w korowodzie zostały przeniesione z kościoła na główne miejsce uroczystości. Po przekazaniu chleba przez Starościnę- Monikę Mitulską i Starostę Dożynek -  Marcina Maciejewskiego, Starosta Zielonogórski Ireneusz Plechan wraz z Wójtem Gminy Bojadła Grzegorzem Doszelem dzielili chleb pośród wszystkich zebranych uczestników imprezy.

Po wystąpieniach oficjalnych gości wyróżniającym się rolnikom wręczono honorowe odznaczenia „Zasłużony dla Rolnictwa” nadane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wśród uhonorowanych znaleźli się: Paweł Brychcy z Gminy Babimost, Marian Wawrzynowicz z Gminy Bojadła, Tomasz Zajkowski z Gminy Czerwieńsk, Jacek Ożga z Gminy Nowogród Bobrzański , Mieczysław Kruchlik z Gminy Sulechów, Janusz Gałat  z Gminy Świdnica, Tomasz Kardynia z Gminy Zabór oraz Józef Musiał z Gminy Zielona Góra.

Starosta Zielonogórski wyróżnił  sołtysów:  Katarzynę Rychłą z Gminy Babimost, Janinę Binkowską z Gminy Bojadła, Jerzego Jarowicza z Gminy Czerwieńsk, Wiesława Okrzosa  z Gminy Kargowa, Krzysztof Michalca z Gminy Nowogród Bobrzański, Waldemara Włodka z Gminy Sulechów, Jana Janowskiego z Gminy Świdnica, Czesława Śliwkę z Gminy Trzebiechów , Mariolę Rabulińską z Gminy Zabór i Marię Litwińczuk z Gminy Zielona Góra,  wskazanych przez włodarzy macierzystych gmin za aktywną działalność na rzecz mieszkańców.

Na  zakończenie oficjalnej części święta plonów ogłoszono wyniki dożynkowych konkursów. Najpiękniejszy wieniec dożynkowy Gminy Bojadła został wykonany w sołectwie Siadcza, wieniec ten zdobył również miano najpiękniejszego wieńca tradycyjnego w powiecie! Natomiast najpiękniejszy wieniec współczesny wykonali reprezentanci Gminy Nowogród Bobrzański.

Rozstrzygnięto również rywalizację na najlepszy wypiek, w której zatriumfowała Janina Binkowska z Bojadeł, serwując placek „Kukułka”.

W części artystycznej dożynek uczestnicy mieli okazję wysłuchać chóru Cantabile, zespołu Bojadlanie oraz  grupy sygnalistów myśliwskich. Zespół cygański „Vanessa & Sorba” poderwał wszystkich do zabawy. Prawdziwą „Gwiazdą wieczoru” okazał się duet „ElectricaDuo Kasia&Paula”, którego występ na długo pozostanie w pamięci uczestników bojadelskich dożynek. Zebranych zachwycił też pokaz sztucznych ogni. Dożynkowa zabawa przy akompaniamencie zespołu „Hit Band” trwała do białego rana.

Zapraszamy do galerii zdjęć: