„Przyszłość Powiatu Zielonogórskiego w kontekście łączenia samorządów”

W dniu 6 grudnia w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze Powiat Zielonogórski zaprezentował swoje negatywne stanowisko w sprawie dążeń Miasta Zielona Góra do połączenia z Gminą Zielona Góra z pomijaniem kwestii Powiatu Zielonogórskiego i jego przyszłości.

Ireneusz Plechan- Starosta Zielonogórski, Sławomir Kwietniowski- Radca Prawny Powiatu Zielonogórskiego, Edyta Dwojak- Skarbnik Powiatu Zielonogórskiego oraz dr Piotr Klatta przedstawili skutki łączenia samorządów, nie tylko na szczeblu Miasto – Gmina, ale przede wszystkim w kontekście powiat ziemski – powiat grodzki.

Władze Powiatu Zielonogórskiego preferują koncepcję zgodnego połączenia Powiatu Zielonogórskiego „ziemskiego” z powiatem grodzkim- Miastem Zielona Góra.
Zielona Góra nadal zachowałaby swój status miasta, wykonując zadania samorządu gminnego, ale nie powielając- jak to się dzieje aktualnie, zadań własnych powiatu (np. zadań z zakresu komunikacji, geodezji, nadzoru budowlanego, pomocy społecznej itd.). Takie posunięcie w perspektywie przyniesie bonus ministerialny w wysokości ok. 100 milionów złotych za zgodne połączenie samorządów!

Obecny na konferencji Prezydent Miasta Zielona Góra Janusz Kubicki po zaprezentowania punktu widzenia władz Miasta, dotyczącego dążeń do połączenia się z Gminą Zielona Góra, przyznał, że propozycja Powiatu Zielonogórskiego jest warta rozpatrzenia.

Gdyby doszło do zgodnego połączenia powiatu ziemskiego z powiatem grodzkim nowopowstały powiat zielonogórski może liczyć na bonus ministerialny w wysokości ok. 100 milionów złotych. W przypadku  zgodnego połączenia Miasta z Gminą  nasz region zostałby zasilony kolejnym bonusem w kwocie ponad 80 milionów. W sumie można „wygrać” ponad 180 milionów złotych, które posłużyłyby do działań zmierzających do dalszego rozwoju całego regionu zielonogórskiego!

Prezydent Janusz Kubicki przyklasnął tej propozycji, ale jego wizja przebiegu połączeń rozbiega się niestety z propozycją Powiatu.

Prezydent jest zwolennikiem koncepcji dwuetapowej: najpierw połączenie Miasta z Gminą, a dopiero potem powiatu ziemskiego z grodzkim. Jednak istnieje realne zagrożenie, że do drugiego etapu już by nie doszło. Nie ma gwarancji, że po „wchłonięciu” Gminy Zielona Góra, Miasto nadal popierałoby połączenie powiatów.
W takim wypadku przyszłość Powiatu Zielonogórskiego jest realnie zagrożona, bowiem utrata wpływów finansowych, jakie teraz generuje Gmina Zielona Góra,  spowodowałaby niemożność uchwalenia budżetu Powiatu na kolejny rok. Brak uchwalonego budżetu grozi zarządem komisarycznym i w rezultacie rozwiązaniem samorządu powiatowego. Pozostałe 9 gmin będących w strukturze powiatu zostaje samo w administracyjnym chaosie. I taki scenariusz wywołał największą falę krytyki wśród powiatowych przedstawicieli władz lokalnych.

Po burzliwej momentami dyskusji i przedstawieniu kilku punktów widzenia, wielu zgromadzonych na sali- wyłączając orędowników łączenia tylko Miasta i Gminy, chętniej przychyliła się do propozycji, by najpierw połączyć powiat ziemski z grodzkim, a potem w tej nowej strukturze przeprowadzić ewentualne połączenie Miasta z Gminą Zielona Góra.

Istnieje też idea, która zdaniem jej zwolenników przyniosłaby najwięcej korzyści i minimalizowałaby ewentualne zagrożenia dla istniejących obecnie samorządów- jednoczesne i zgodne połączenie powiatu ziemskiego z grodzkim oraz Miasta z Gminą. Szansa na niebagatelny bonus ministerialny, perspektywa rozwoju, całego „nowego” regionu zielonogórskiego, brak zmian granic administracyjnych, uproszczenie administracji i niepowielanie zadań to tylko niektóre z korzyści.

W tym przypadku, co zauważyli uczestnicy konferencji, ważną rolę odgrywa czas. Ich zdaniem należy szybko zasiąść do wspólnych - partnerskich rozmów, by zdążyć skorzystać z szansy, jaką daje ministerstwo, oferując bonus finansowy.

Konferencja pokazała, iż istnieje konieczność dalszych rozmów nie tylko trzech zainteresowanych samorządów, ale również uczestniczenie w nich przedstawicieli gmin z terenu całego powiatu.

Zapraszam do zapoznania się z prezentacjami przedstawionymi na konferencji:

Galeria zdjęć: