Prezentacja rękawa ratowniczego w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Przytoku

W czwartek, 24 kwietnia br., w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Przytoku oddano do użytku pierwszy w Polsce rękaw ratowniczy.

Prezentacja rękawa odbyła się podczas pozorowanego pożaru i próby ewakuacyjnej. Wychowankowie Ośrodka zgromadzeni na tarasie kolejno przy pomocy rękawa ewakuowali się na dziedziniec pałacu. Rękaw osobiście przetestował również Ireneusz Plechan - Starosta Zielonogórski, Grażyna Płońska - Dyrektor Młodzieżowego Ośrodka w Przytoku oraz kadra Ośrodka. Prezentacja rękawa była połączona ze sprawną akcją ratowniczą przeprowadzoną przez Straż Pożarną. Rękaw ratowniczy doskonale posłużył do szybkiej ewakuacji osób o różnym wzroście i wieku. Układ wewnętrzny rękawa utrzymał prędkość ewakuowanej osoby na stałym poziomie, niezależnie od jego wagi. Koszt inwestycji związanej z zakupem i montażem rękawa w całości został pokryty ze środków budżetu powiatu zielonogórskiego.

Cała akcja, mimo że pozorowana udała się znakomicie! Ratownicy za pomocą wysięgnika wydobywali poszkodowanych z okien zabytkowego pałacu w Przytoku, usuwali zadymienie i udzielali pierwszej pomocy poszkodowanym. Na koniec - ku wielkiej radości wychowanków Ośrodka, strażacy zabierali na wysięgnik po kilka osób, by z wysokości mogły podziwiać okolicę i poczuć się jak prawdziwy ratownik w akcji.