Powiatowe Spotkania Grup Kolędniczych i Jasełkowych

W piątek, 10 stycznia rozpoczęły się powiatowe eliminacje z cyklu PRO ARTE realizowane wspólnie z Regionalnym Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze i ośrodkami kultury w gminach położonych na terenie powiatu zielonogórskiego.

Tegoroczne XXIV Powiatowe Spotkania Grup Kolędniczych i Jasełkowych odbyły się na sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Babimoście. Do udziału w eliminacjach powiatowych zgłosiło się 7 zespołów - w sumie aż 179 młodych artystów. Na scenie zaprezentowały się grupy: ze Szkoły Podstawowej w Podmoklach Małych, z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Kargowej, Publicznego Gimnazjum w Nowogrodzie Bobrzańskim, Gimnazjum  w Pomorsku, Grupy Teatralnej Publicznego Gimnazjum w Zaborze, "Sowizdrzałki" z Publicznej Szkoły Podstawowej w Drzonkowie (występ poza konkursem) oraz "Gwiazdeczki" z Publicznej Szkoły Podstawowej w Zawadzie.

Rada Artystyczna w składzie: Anna Zadłużna - przedstawiciel RCAK w Zielonej Górze, Aneta Sybis-Jeż - dyrektor GOK w Babimoście oraz Marta Surowiec ze Starostwa Powiatowego w Zielonej Górze oceniając poszczególne występy brała pod uwagę zgodność widowiska z elementami utrwalonymi w tradycji, oryginalność przedstawienia i dramaturgię, zamysł inscenizacyjny, reżyserię i scenografię, kulturę słowa, ruch sceniczny i oprawę muzyczną.

Po twórczej dyskusji jurorki przyznały nominację do etapu powiatowego Grupie Teatralnej Publicznego Gimnazjum w Zaborze. Przyznały także tytuł laureata przeglądu powiatowego grupie "Sowizdrzałki", która występowała poza konkursem, gdyż RCAK wprowadził roczny okres karencji dla zespołu, który w zeszłym roku był laureatem szczebla wojewódzkiego. "Sowizdrzałki" od lat zdobywają najwyższe laury w etapie powiatowym i wojewódzkim prezentując bardzo wysoki poziom występów scenicznych, stąd zasada wprowadzona przez RCAK dała możliwość zaprezentowania się innemu zespołowi w przeglądzie wojewódzkim.

Wręczono także indywidualne wyróżnienia młodym wokalistkom z Podmokli Małych i Zawady, a także aktorowi z Publicznej Szkoły Podstawowej w Drzonkowie za wspaniale zagraną rolę diabła.

Wszyscy uczestnicy przeglądu otrzymali od Ireneusza Plechana - Starosty Zielonogórskiego drobne upominki, a nominowana grupa została nagrodzona odtwarzaczem DVD.