Wybór języka
powrót

Polsko-niemieckie spotkanie ws. aplikacji mobilnej Powiatu Zielonogórskiego

13 lipca w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Zielonej Górze odbyło się spotkanie uczestników projektu pt. "Mobilni po obu stronach Odry" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007-2013, Fundusz Małych Projektów i Projekty Sieciowe Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr”. Pokonywać granice poprzez wspólne inwestowanie w przyszłość.

Spotkanie poświęcono zapoznaniu polskich i niemieckich uczestników projektu z możliwościami, jakie oferuje wdrażana przez Powiat Zielonogórski i Powiat Sprewa-Nysa aplikacja mobilna.

Przygotowywana aplikacja jest bezpłatna dla użytkowników, posiada polską i niemiecką wersję językową i jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych powiatem zielonogórskim i powiatem Sprewa-Nysa. Dzięki aplikacji każdy szybko znajdzie miejsce, którego szuka. Może to być hotel, restauracja, atrakcje turystyczne lub inne ciekawe miejsca. Używając aplikacji będzie można określić swoją lokalizację i wytyczyć trasę do każdego z ciekawych miejsc, wybrać się na spacer licznymi szlakami turystycznymi i spacerowymi. Bezpośrednio w aplikacji można będzie sprawdzić listę ofert pracy w regionie lub zadzwonić do danej instytucji. Ponadto aplikacja oferuje świeże newsy z powiatu zielonogórskiego i wchodzących w jego skład gmin oraz z powiatu Sprewa-Nysa.

Cały projekt jest odpowiedzą na braki w informacji o dostępnej infrastrukturze, ofertach turystycznych czy kulturalnych w powiecie zielonogórskim i powiecie Sprewa-Nysa. Powiat Zielonogórski i Powiat Sprewa-Nysa posiadają strony internetowe, na których znajdują się informacje, jakie interesują mieszkańców oraz turystów. Nie są to jednak strony, które posiadają wersje mobilne, stąd czytelny dostęp do nich jest możliwy jedynie z urządzeń stacjonarnych (laptop, komputer). Ponadto większość informacji zawartych na stronach internetowych powiatów jest dostępne jedynie w języku ojczystym, co uniemożliwia aktywne korzystanie z tych stron przez sąsiadów. Problemy z dostępnością do tych informacji ma rozwiązać właśnie aplikacja mobilna, z której można korzystać praktycznie wszędzie, gdzie jest dostęp do internetu, a w przypadku jego braku można korzystać z wersji offline.