Polsko-niemieckie "Spotkanie Starostów" w Forst

W czwartek, 22 marca w Starostwie Powiatowym w Forst (Lausitz) odbyło się Spotkanie Starostów, będące kontynuacją zeszłorocznej konferencji pt. „Wspólnie dla Pogranicza”.

W ramach ww. wydarzenia spotkali się przedstawiciele Powiatu Sprewa-Nysa oraz polskich powiatów: Krośnieńskiego, Żarskiego i Zielonogórskiego. Powiat Zielonogórski reprezentował Starosta Dariusz Wróblewski.

Spotkanie rozpoczął Starosta Powiatu Sprewa-Nysa Harald Altekrüger, który serdecznie powitał wszystkich przybyłych gości, zapraszając do obejrzenia krótkiej prezentacji na temat historii współpracy przygranicznych powiatów. Następnie Carsten Jacob Dyrektor Biura Euroregionu Sprewa-Nysa Bóbr, przedstawił plany rozwoju Programów INTERREG VA w najbliższych latach. Natomiast o współpracy regionów Leader opowiadała Janina Sembol, a o Geoparku UNESCO Łuk Mużakowa, jako wspólnym dziedzictwie niemiecko – polskim – Olaf Lalk. W dalszej kolejności poruszono temat związany ze współpracą w zakresie pomocy i zapobiegania uzależnieniom oraz zapowiadaną na 11 kwietnia polsko – niemiecką konferencję. Na koniec pierwszej części rozmów Carsten Billing informował o trwających pracach związanych z transgranicznym transportem publicznym, czyli połączeniu jedną linią miasta Gubin i Guben.

W drugiej części spotkania Wicestarosta Powiatu Żarskiego – Malgorzata Issel, Wicestarosta Krosnieński Tomasz Kaczmarek i Starosta Zielonogórski Dariusz Wróblewski odnieśli się do projektów polsko – niemieckiej współpracy w swoich powiatach, jak również zaprezentowali koncepcje takich przedsięwzięć w przyszłości.

Nadmieniono temat potrzeby wspólnych działań w razie zagrożenia afrykańskim pomorem świń. Padły miłe słowa o naszej działającej od dwóch lat aplikacji mobilnej, która służy niemieckim turystom podczas wycieczek do Polski.

Uczestnicy dyskutowali o roli współpracy transgranicznej z punktu widzenia samorządów regionalnych i Euroregionów oraz omawiali perspektywy dalszej współpracy naszego pogranicza.

Projekty współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach programu kooperacyjnego INTERREG V A Brandenburgia – Polska 2014-2020 oraz celu „Europejskiej Współpracy Terytorialnej” i Funduszu Małych Projektów Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr.