Polsko-niemiecki plener malarski "Kolory Europy 2013"

Wspólne tworzenie polskich i niemieckich artystów malarzy stało się już tradycją. W poprzednich latach Powiat Zielonogórski przy współpracy z Powiatem Sprewa-Nysa dwukrotnie organizował polsko-niemieckie plenery malarskie, w ramach projektów współfinansowanych ze  środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007-2013, Fundusz Małych Projektów i Projekty Sieciowe Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr”.

Tym razem- po raz pierwszy organizacja pleneru, który odbył się przełomie lipca i sierpnia
w Zentrum für Familienbildung, Familienerholung & Touristik“ w Grießen w ramach projektu „Kolory Europy 2013” spoczęła na barkach Powiatu Sprewa-Nysa. Wśród polskich uczestników pleneru znaleźli się: Agnieszka Kujawa-Bartosik, Bożena Cajdler-Gruszkiewicz, Urszula Szkop, Izabela Sak, Liwia Litecka, Katarzyna Szurkowska, Urszula Widźgowska, Adam Bagiński, Ludwik Błażejewski oraz Mariusz Sobieszek. Niemieccy artyści to: Anette Lehmann-Westphal, Ekaterina Orba, Susanne Kruse, Katrin Berndt, Sieglinde Schöbel, Stephan Ilge, Ronne Noack, Klaus Schöbel, Günther Rechn i Willi Selmer.

W trakcie 13-dniowego pobytu w Grießen powstało wiele przepięknych prac,  artyści malarze wymieniali się uwagami na temat stosowanych technik malarskich,  odbyli dwudniową wycieczkę po okolicy, a w niedzielę 28 lipca br. zabrali się za wspólne polsko-niemieckie….gotowanie! To nowe doświadczenie przysporzyło uczestnikom wiele emocji i radości i pozwoliło poznać kulinarne tradycje partnera. Okazało się, iż uczestnicy pleneru również w gotowaniu są artystami!

Już w październiku br. wybrane prace, które powstały podczas pleneru będzie można zobaczyć w muzeum regionalnym Dolnych Łużyc „Niederlausitzer Heidemuseum” w Sprembergu.
Natomiast mieszkańcom powiatu zielonogórskiego zostaną one udostępnione na przełomie listopada i grudnia 2013 roku.