Plany rozwoju turystyki w Powiecie Zielonogórskim i Powiecie Görlitz

W sali narad ratusza w Weißwasser w dniu 23 lipca odbyło się spotkanie, na którym określono poszczególne aspekty współpracy transgranicznej – przede wszystkim w dziedzinie turystyki, pomiędzy wschodnią Saksonią (Powiat Görlitz) a Powiatem Zielonogórskim i Polsko-Niemieckim Centrum Promocji i Informacji Turystycznej w Zielonej Górze.

We wspólnych rozmowach uczestniczyli m.in.: Starosta Zielonogórski Ireneusz Plechan, Nadburmistrz Weißwasser Torsten Pötzsch, przedstawiciel Wydziału Rozwoju Miasta Weißwasser Thorsten Rennhak, przedstawiciel Stowarzyszenia na rzecz miasta Weißwasser Frank Schwarzkopf, przewodniczący Stowarzyszenia Touristische Gebietsgemeinschaft NEISSELAND Wolfgang Michel, kierownik Polsko-Niemieckiego Centrum Promocji i Informacji Turystycznej w Zielonej Górze Hubert Małyszczyk i Mariusz Welman kierownik Projektu "Inicjowanie, wspieranie i rozwój transgranicznych partnerstw projektowych" ze Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion "Sprewa - Nysa - Bóbr".

Głównym założeniem spotkania było opracowanie planu współdziałania Powiatu Zielonogórskiego i Powiatu Görlitz oraz centrów informacji turystycznej i stowarzyszeń działających na terenie obu tych powiatów zmierzającego do rozwoju szeroko rozumianej turystyki po obu stronach granicy.

Przedstawiciele strony niemieckiej zaprezentowali swoje dotychczasowe osiągnięcia ze współpracy z powiatem żarskim oraz Czechami. Przedstawili również pomysł na stworzenie niemiecko – polskiego centrum informacji turystycznej w gmachu dawnego dworca kolejowego w Weißwasser, w którym promowano by zarówno okoliczne atrakcje turystyczne, jak i te znajdujące się w regionie zielonogórskim.

Ustalono, że aby łatwiej pracowało się nad stworzeniem wspólnej polsko - niemieckiej, atrakcyjnej oferty turystycznej, należy najpierw dokładnie przeanalizować potencjał obu obszarów.

Powstała idea stworzenia dużego projektu, który w kolejnych latach umożliwi pozyskiwanie środków z funduszy unijnych na realizację wspólnych działań.

Kolejne spotkanie zaplanowano już na 15 września br. Obie strony mają wówczas przedstawić konkretne pomysły na projekty i opracować harmonogram działania na kolejne miesiące.