"Ofensywa zimowa 1945" w Kargowej

W niedzielę, 7 lutego mieszkańcy Kargowej przeżyli fantastyczną przygodę z historią. Z inicjatywy Gminnego Centrum Kultury w Kargowej oraz grupy miłośników militariów West z Wolsztyna, zaprezentowano inscenizację walk zatytułowanych „Ofensywa Zimowa 1945”.

W organizację imprezy zaangażowane było ponadto: Liceum Ogólnokształcące z Czerwieńska, Muzeum Uzbrojenia z Poznania, Lubuskie Muzeum Wojskowe z Drzonowa, SGRH 3 Bastion Grolman, PGRH Warta, Grupa Operacyjna Maxxim, GRH Dragoner, Towarzystwo historyczne Victoria,  Eka Poznań.

Inscenizacji towarzyszyła wystawa sprzętu wojskowego, umundurowania oraz prezentacje grup rekonstrukcyjnych, a pod pomnikiem upamiętniającym bohaterów Powstania Wielkopolskiego uroczyście złożono kwiaty.

"Ofensywę zimową 1945" poprzedziły uroczyste obchody 97 rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919. Burmistrz Kargowej Jerzy Fabiś przypomniał o bohaterach, którzy walcząc o wolność i niepodległość złożyli w tej walce najwyższą ofiarę – własne życie. Następnie został odczytany apel pamięci przez por. Bartosza Jóźwiaka, po którym oddano trzy salwy wystrzałów z karabinów przez żołnierzy 5.  Pułku Artylerii z Sulechowa w hołdzie poległym powstańcom. Biorący udział w obchodach złożyli pod obeliskiem wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze.

Fotorelacja dostępna również na: http://zbaszyn.naszemiasto.pl/artykul/kargowa-ofensywa-zimowa-1945-zdjecia,3644034,gal,t,id,tm.html