Niemiecko-polski plener malarski "Kolory Europy 2014"

W dniach 21 lipca – 2 sierpnia br. w Familienzentrum w Grießen odbył się plener malarski pn. „Kolory Europy 2014”.

Stronę polską reprezentowali: Agnieszka Kujawa-Bartosik, Grażyna Rymaszewska, Izabela Sak, Liwia Litecka, Mariusz Sobieszek, Ludwik Błażejewski, Katarzyna Szurkowska, Urszula Widźgowska, Janusz Skiba, Bożena Cajdler, Iana Berger natomiast wśród niemieckich artystów znaleźli się: Anette Lehmann-Westphal, Ekaterina Orba, Susanne Kruse, Kathrin Meißner, Ronne Noack, Sieglinde Schöbel, Klaus Schöbel, Gabriele Grube i Willi Selmer.

Oprócz wspólnego tworzenia artyści uczestniczyli w szeregu imprez towarzyszących m.in. w wycieczkach po Guben i Gubinie, koncercie niemieckich i polskich muzyków oraz we wspólnym grillowaniu.

Plener był częścią projektu sieciowego pt. „Sztuka bez granic”, którego ramy czasowe określono od 6 stycznia 2014 r do 31 marca 2015 r. Beneficjentem projektu jest Powiat Sprewa – Nysa, natomiast partnerami są Powiat Zielonogórski i Okręg Zielonogórski Związku Polskich Artystów Plastyków.

Dotychczas - oprócz pleneru, w ramach „Sztuki bez granic” odbyły się warsztaty muzyczne zakończone występem niemiecko-polskiego zespołu muzycznego „Grid Time”, trzech polskich i trzech niemieckich malarzy wzięło udział w targach sztuki w Cottbus, ponadto w siedzibie ZPAP w Zielonej Górze zorganizowano spotkanie polskich i niemieckich stowarzyszeń artystycznych, które miało na celu wymianę doświadczeń i pomysłów między uczestnikami .

Wystawę prac malarskich powstałych w czasie pleneru w powiecie Sprewa-Nysa będzie można zobaczyć w lutym 2015 roku, natomiast w powiecie zielonogórskim już w ostatnim kwartale 2014 r.

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007-2013, Fundusz Małych Projektów i Projekty Sieciowe Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr”.
Pokonywać granice poprzez wspólne inwestowanie w przyszłość.

Galeria zdjęć: