Narodowe Czytanie

Powiat Zielonogórski włączył się do akcji „Narodowe Czytanie” zainicjowanej w 2012 roku przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

6 września na placu przed Biblioteką Publiczną Gminy Sulechów Starosta Zielonogórski Ireneusz Plechan, Burmistrz Sulechowa Roman Rakowski oraz uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Sulechowie czytali „Trylogię” Henryka Sienkiewicza. Następnie Starosta Zielonogórski udał się do Szpitala Rehabilitacyjno – Leczniczego dla Dzieci w Wojnowie, by wraz z Burmistrzem Kargowej Sebastianem Ciemnoczołowskim czytać fragmenty „Ogniem i mieczem”. Warto wspomnieć, że Starosta Ireneusz Plechan i Burmistrz Kargowej wystąpili w specjalnie przygotowanych na tę okazję strojach z epoki sienkiewiczowskich bohaterów.

Uczestnicy akcji mieli również okazję podstemplować przyniesione przez siebie książki okolicznościową pieczęcią przekazaną przez Kancelarię Prezydenta RP.

W tym roku odbyła się już trzecia edycja akcji Narodowe Czytanie. W 2012 roku czytano „Pana Tadeusza” Adma Mickiewicza, w ubiegłym roku z kolei w ponad 700 miejscowościach w całej Polsce odbyło się wspólne czytanie dzieł Aleksandra Fredry.

Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Link do filmiku z Narodowego Czytania w Wojnowie: https://www.facebook.com/video.php?v=881288651900958

Zapraszamy do galerii zdjęć: