Wybór języka
powrót

Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. "Śladami Henry`ego van de Velde - turystyka transgraniczna" w Trzebiechowie

5 i 6 września br. upłynie w Powiecie Zielonogórskim pod znakiem Międzynarodowej Konferencji Naukowej pt. „Śladami Henry`ego van de Velde – turystyka transgraniczna”.
W tych dniach Dom Pomocy Społecznej w Trzebiechowie (dawne sanatorium), gdzie belgijski malarz, architekt, projektant mebli i wnętrz- Henry van de Velde zostawił swoje jedyne w Polsce dzieła, będzie gościł miłośników turystyki, secesji, historyków sztuki, konserwatorów zabytków, regionalistów, specjalistów nurtu secesji z Polski i Niemiec, znawców sztuki ogrodowej i architektury, przedstawicieli władz samorządowych i ambasad.

 

 

Udział w Międzynarodowej Konferencji Naukowej ze względów organizacyjnych jest ograniczony, jednak dla wszystkich chętnych, którzy pragną zobaczyć dzieła Henry`ego van de Velde na żywo w dniach zaplanowanej konferencji Dom Pomocy Społecznej w Trzebiechowie bezpłatnie otwiera swe podwoje.

Zespół dawnego sanatorium w Trzebiechowie, który obecnie pełni funkcję domu pomocy społecznej należy do dzieł o wymiarze europejskim. Zaprojektowane przez Henry`ego van de Velde elementy wyposażenia oraz wystroju wnętrz dawnego sanatorium w Trzebiechowie pozostawały nieznane dla badaczy jego twórczości aż do 2003 roku. Powiązanie wystroju i wyposażenia wnętrz trzebiechowskiej placówki z nazwiskiem uznanego belgijskiego artysty Henry’ego van de Velde można śmiało określić odkryciem 100-lecia.

Mija właśnie 10 lat od odkrycia, że w Trzebiechowie znajdują się jedyne na terenie Polski dzieła Henry`ego van de Velde. Co więcej, w tym roku przypada jubileusz 150 rocznicy urodzin artysty, obchodzony w wielu krajach Europy. Powiat Zielonogórski postanowił przyłączyć się do tych obchodów, prezentując trzebiechowski zabytek z perspektywy dekady prowadzonych w nim badań i prac konserwatorsko-restauratorskich oraz ukazując go na tle innych dzieł artysty. Obiekt w Trzebiechowie zaprezentowany zostanie też w nowej roli- jako atrakcja, która wpływa na rozwój turystyki transgranicznej.

Planowana konferencja, w przygotowaniu której aktywnie uczestniczy Stowarzyszenie na rzecz Odnowy i Rewaloryzacji Dzieła Henrego Van De Velde w Polsce, Gmina Trzebiechów oraz Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków, jest jednym z elementów projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska – Saksonia 2007 – 2013 oraz budżetu państwa, który Powiat Zielonogórski realizuje wraz z saksońskim partnerem- Stowarzyszeniem Touristische Gebietsgemeinschaft NEISSELAND.  Podczas konferencji przewidziano m.in. prelekcje na temat badań i konserwacji wnętrz projektu Henry’ego van de Velde w trzebiechowskich obiektach,  wirtualnych rekonstrukcji architektury Henry`ego van de Velde oraz walorów turystycznych Powiatu Zielonogórskiego i obszaru, na którym działa Touristische Gebietsgemeinschaft NEISSELAND .

Konferencji będzie towarzyszyć wystawa płócien ze zdjęciami dzieł Henry`ego van de Velde, która następnie zostanie udostępniona w dniach 13 września – 31 października br. w dawnym Zborze Kalwińskim w Sulechowie, zaś później od 5 listopada do 15 grudnia br. ekspozycja przeniesie się do Bad Muskau.

Patronat honorowy: Ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie, Ambasador Królestwa Belgii w Warszawie, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda
Lubuski, Marszałek Województwa Lubuskiego.

Patronat merytoryczny:  Polski Komitet Narodowy Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków.

Patronat medialny: Polskie Radio Zachód, TVP Gorzów Wielkopolski, Gazeta Wyborcza, Gazeta Lubuska, Radio Plus Zielona Góra.