Konkursu na dofinansowanie projektów wspierających osoby bez pracy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego-Lubuskie2020

Wojewódzki Urząd Pracy w Zielonej Górze zachęca do wzięcia udziału w konkursie na dofinansowanie projektów wspierających osoby bez pracy. 31 marca br. został ogłoszony nabór wniosków o dofinansowanie projektów w Regionalnym Programie Operacyjnym – Lubuskie2020.

TERMIN NABORU PROJEKTÓW: MAJ 2017 r.

Projekty mają przyczynić się do znalezienia pracy przez osoby niepracujące, ale niezarejestrowane w powiatowych urzędach pracy jako bezrobotne, które mają 30 lat lub więcej. Pomoc udzielana będzie  Lubuszanom znajdującym się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy: kobietom, osobom po 50 roku życia, osobom z niepełnosprawnościami, osobom o niskich kwalifikacjach, długotrwale bezrobotnym.

W konkursie o dofinansowanie mogą ubiegać się:

• jednostki samorządu terytorialnego (JST), ich związki, stowarzyszenia i porozumienia,
  • jednostki organizacyjne JST posiadające osobowość prawną,
  • organizacje pozarządowe,
  • przedsiębiorstwa i ich związki i stowarzyszenia (mikroprzedsiębiorstwa, małe i średnie przedsiębiorstwa), w tym osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą,
  • osoby fizyczne prowadzące działalność oświatową na podstawie odrębnych przepisów,
  • instytucje rynku pracy,
  • instytucje otoczenia biznesu,
  • podmioty ekonomii społecznej.

Formy pomocy możliwe do zrealizowania w projektach to m.in.:

• doradztwo zawodowe, nauka aktywnego poszukiwania pracy,
  • szkolenia i kursy, które pozwolą na zmianę lub podwyższenie kompetencji lub kwalifikacji potrzebnych na rynku pracy,
  • staże i praktyki zawodowe,
  • pokrycie kosztów dojazdu do pracy lub wstępnego zagospodarowania w nowym miejscu zamieszkania,
  • niwelowanie barier, na jakie napotykają osoby z niepełnosprawnościami w zdobyciu i utrzymaniu zatrudnienia, np. poprzez  doposażenie stanowiska pracy do potrzeb osób z niepełnosprawnościami,
  • pośrednictwo pracy.

Udział w projektach jest bezpłatny, dodatkowo uczestnicy mogą otrzymać zwrot kosztów dojazdu na szkolenia, staże i praktyki, stypendia szkoleniowe i stażowe, zwrot kosztów opieki nad dzieckiem czy inną osobą zależną. Wszelka pomoc udzielana w projektach będzie dostosowana do potrzeb i możliwości osób z niepełnosprawnościami. Realizatorzy projektów w razie potrzeby zastosują wszelkie niezbędne usprawnienia, na które mogą otrzymać dodatkową pulę pieniędzy.

Kwota przeznaczona na dofinansowanie wszystkich projektów w konkursie wynosi 7 500 000 mln zł, w tym wsparcie finansowe z Europejskiego Funduszu Społecznego to 6 375 000 zł. Wnioskodawcy zobowiązani są do wniesienia 5% wkładu własnego.

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie wszystkich, którzy mają pomysł, jak wspomóc osoby w trudnej sytuacji na rynku pracy, jak zmotywować je do działania i poprawić ich sytuacją zawodową i osobistą, a dzięki temu wpłynąć również na rozwój regionu.

Szczegóły na temat naboru wniosków wnioskodawcy znajdą na stronie WUP: http://wupzielonagora.praca.gov.pl/ oraz w Punkcie Informacyjnym EFS mieszczącym się w WUP: ul. Wyspiańskiego 15, pok. 311, tel. 68 456 56 04.