"Kolory Europy 2014" w Spremberg

1 lutego w Niederlausitzer Heidemuseum w Spremberg (Niemcy) odbyło się otwarcie wystawy "Kolory Europy 2014".

Niedzielny wernisaż był ostatnim punktem projektu sieciowego pt. „Sztuka bez granic”, który trwa od 6 stycznia 2014 r i zakończy się 31 marca 2015 r. Beneficjentem projektu jest Powiat Sprewa – Nysa, natomiast partnerami są Powiat Zielonogórski i Okręg Zielonogórski Związku Polskich Artystów Plastyków.

Podczas oficjalnej części wernisażu Starosta Powiatu Sprewa-Nysa Harald Altekrüger wraz ze Starostą Powiatu Zielonogórskiego Dariuszem Wróblewskim podsumowali współpracę przy realizacji projektu, którego elementem był m.in. niemiecko-polski plener malarski oraz dwie wystawy poplenerowe pn. "Kolory Europy 2014". Harald Altekrüger podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w realizację całego projektu, a przede wszystkim artystom malarzom, którzy podczas pleneru w Grießen stworzyli wspaniałe obrazy. Obaj starostowie zadeklarowali jednocześnie, iż dołożą wszelkich starań, aby dotychczasowa współpraca nadal była tak efektywna jak dotychczas.

Przypomnijmy, że oprócz pleneru malarskiego i dwóch wystaw, w ramach „Sztuki bez granic” odbyły się warsztaty muzyczne zakończone występem niemiecko-polskiego zespołu muzycznego „Grid Time”, trzech polskich i trzech niemieckich malarzy wzięło udział w targach sztuki w Cottbus, w siedzibie ZPAP w Zielonej Górze zorganizowano spotkanie polskich i niemieckich stowarzyszeń artystycznych, które miało na celu wymianę doświadczeń i pomysłów między uczestnikami, zaś w Forst zorganizowano warsztaty fotograficzne prowadzone przez Tomasza Gawałkiewicza. Wybrane fotografie, które powstały podczas warsztatów zostały zaprezentowane podczas wernisażu w Spremberg.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do Niederlausitzer Heidemuseum w Spremberg, gdzie wystawa "Kolory Europy 2014" będzie dostępna do 1 marca br.

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007-2013, Fundusz Małych Projektów i Projekty Sieciowe Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr”.
Pokonywać granice poprzez wspólne inwestowanie w przyszłość.