IV sesja Rady Powiatu Zielonogórskiego

29 stycznia w auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sulechowie, odbyła się IV sesja Rady Powiatu Zielonogórskiego.

Rada przyjęła zmiany uchwały budżetowej na 2015 rok i zmiany w „Strategii Rozwoju Powiatu Zielonogórskiego na lata 2014 – 2022”.

W związku z wyłączeniem z dniem 1 stycznia 2015 roku Gminy Zielona Góra z terenu powiatu zielonogórskiego liczba mieszkańców powiatu zmniejszyła się o ponad 20% i obecnie wynosi ok. 73.500, natomiast powierzchnia jest mniejsza o ok. 14% i wynosi 1350 km2. Tym samym zmniejszą się również wpływu z podatków PIT i CIT, dlatego też radni ustalili nowe stawki i zasady wypłacania diet. Powrócono do stawek diet sprzed trzech lat, obniżając tym samym dietę radnego powiatowego o ok. 200 zł.

Ponadto delegowano radnego Czesława Hołołuba i Romualda Malinowskiego do Komisji Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego.

Sporą część czwartkowych obrad zajęła również tematyka związana ze stanem powiatowych dróg. Uzgodniono, iż należy wraz z Burmistrzami i Wójtami poszczególnych gmin ustalić listę priorytetowych dróg, których stan jest w najgorszej kondycji i właśnie od nich rozpocząć zadania inwestycyjne i remontowe. Zaznaczano również konieczność wykorzystania przy realizacji tych zadań środków unijnych, jak i pochodzących z innych źródeł zewnętrznych.