Dożynki powiatowo-gminne 2022 r. w Kijach - relacja

27 sierpnia odbyły się Dożynki powiatowo-gminne w sołectwie Kije (gm. Sulechów).

Doroczne święto rolników zgromadziło wielu gości zarówno z Polski jak i Niemiec. W uroczystościach udział wzięli między innymi: parlamentarzyści, Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, Zarząd Powiatu Zielonogórskiego ze Starostą Krzysztofem Romankiewiczem na czele, Starosta Powiatu Sprewa-Nysa Harald Altekrüger, radni Powiatu Zielonogórskiego, Wójtowie oraz Burmistrzowie, radni Sulechowa a także przedstawiciele kościoła. Najważniejszymi gośćmi święta byli oczywiście rolnicy, których ciężką pracę mieliśmy okazję tego dnia wszyscy razem świętować. Ponadto odwiedzili nas gromko mieszkańcy Powiatu Zielonogórskiego, przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich, wystawcy lokalnych produktów tradycyjnych oraz rękodzieła, przedstawiciele służb i urzędnicy.

Uroczystości zgodnie z tradycją rozpoczęła Msza Święta w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, którą odprawił proboszcz parafii ks. Wacław Zaborowski.

Po mszy wszyscy zgromadzeni przeszli w tradycyjnym korowodzie dożynkowym, niosąc wieńce – jeden z najważniejszych symboli dożynek – pod scenę, gdzie odbyło się uroczyste przekazanie chleba i krótkie wystąpienia organizatorów oraz zaproszonych gości.

Następnie Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak wręczył rolnikom odznaczenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, za ich wieloletni wkład pracy w rozwój rolnictwa.

Kolejnym ważnym punktem dożynek było uhonorowanie przez Powiatową Radę Pożytku Publicznego osób oraz stowarzyszeń działających na rzecz pożytku publicznego na terenie Powiatu Zielonogórskiego. Nagrody oraz statuetki Lidera Trzeciego Sektora wręczyli Starosta Zielonogórski Krzysztof Romankiewicz oraz prezes Powiatowej Rady Pożytku Publicznego Romualda Jarecka-Cieślak.

Starosta Zielonogórski wyróżnił także najlepszych sołtysów Powiatu Zielonogórskiego 2022 roku pamiątkowymi tablicami oraz upominkami.

W dalszej części programu odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy Powiatu Zielonogórskiego 2022 oraz konkursów na najlepsze ciasto i najpiękniejszą dekorację dożynkową przed posesją we wsi Kije.

Wszystkim odznaczonym, uhonorowanym, nagrodzonym, wyróżnionym oraz zwycięzcom składamy serdeczne gratulacje i życzymy wielu sukcesów! Wszystkim uczestnikom konkursów dziękujemy za udział, wielki wkład pracy, serca i wspaniałe emocje!

Część artystyczna i… gastronomiczna Dożynek Powiatowo-Gminnych w kijach przyniosła wiele atrakcji.
Dzięki współfinansowaniu imprezy przez Euroregion „Sprewa-Nysa-Bóbr” w ramach programu BB-PL INTERREG VA 2014-2020 mogliśmy wraz z partnerem Niemieckim – Powiatem Sprewa Nysa, zorganizować Polsko-Niemieckie Dożynki z Lokalnym Produktem Tradycyjnym i Folklorem.

Odbyło się wiele koncertów zespołów takich jak: Kotkowiacy, Cantabile, występ braci Macieja i Szymona Budkiewiczów, pokaz tańca formacji JUMP, Kapeli Prima Sort, Trzebiechowianie, Bojadlanie, niemiecki zespół folklorystyczny z Guben.

Można było skosztować mięsa, pierogów, kiełbas, ciast, słodkości przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich, odwiedzić stoiska z lokalnymi produktami tradycyjnymi i zakupić miód i swojskie, kozie sery. Jedną z atrakcji – głównie dla najmłodszych – była wystawa kóz, które dzieci mogły obejrzeć i pogłaskać – jeśli te akurat miały na głaskanie ochotę Pośród atrakcji, które były na dożynkach i dla młodszych i dla starszych można by jeszcze długo wymieniać.

W późnych godzinach popołudniowych wręczone zostały wyróżnienia dla wystawców uhonorowanych tytułem „Lokalnego produktu tradycyjnego powiatów Zielonogórskiego oraz Sprewa-Nysa” a także konkurs zespołów folklorystycznych z Polski i Niemiec, w którym rywalizacja była zacięta a wszystkie zespoły wypadły pięknie!

Po wręczeniu nagród w konkursie zespołów folklorystycznych przyszedł czas na świat antyczny.

Członkowie grup historycznych Hellas et Roma oraz Legion XXI Rapax zaprezentowali uzbrojenie
i podstawowe formacje rzymskiego legionisty z I w n.e. a gladiatorzy w tym wielki Ursus (łac. niedźwiedź) dali pokaz siły i zaciętej walki na ubitej ziemi.

Po emocjonującym występie grupy rekonstrukcji historycznej (a w zasadzie, już w trakcie zagłuszając odgłosy walki i słowa mówcy relacjonującego przebieg walki), rozpoczął się koncert muzyki z gatunku Disco Polo zespołu DEJW.

Po koncercie przyszedł czas na zabawę, którą do późnych godzin nocnych poprowadził DJ Marek.

Dziękujemy wszystkim za obecność, wspólne świętowanie, pozytywne emocje i zabawę.

Więcej zdjęć znaleźć można na naszym profilu Facebook pod adresem: https://www.facebook.com/powiat.zielonogorski/photos/pcb.3941508229306239/3941490155974713/