Ćwiczenia pn."Zwalczanie afrykańskiego pomoru świń"

W czwartek, 9 października mieszkańcy Nowego Kramska mogli poczuć się co najmniej jak w filmie. A to za sprawą ćwiczeń zorganizowanych w gospodarstwie Andrzeja Fritsche z zakresu zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

W Nowym Kramsku ustanowiono posterunki kontrolne Policji na wcześniej wytyczonych drogach przejazdowych przez obszar zapowietrzony. Wdrożono procedury mające na celu zabezpieczenie terenu: oznakowano i zamknięto zagrody, wyłożono maty dezynfekcyjne, utworzono punkty dekontaminacji dla ludzi i pojazdów opuszczających gospodarstwo. Przeprowadzono badanie kliniczne i sekcje świni i pobrano próbki do badań laboratoryjnych. Na miejscu pracowały służby weterynaryjne, policja i straż pożarna. W ćwiczeniach wziął również udział Starosta Zielonogórski Ireneusz Plechan, który pełni jednocześnie funkcję przewodniczącego Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Zadania praktyczne zostaną zakończone w czwartek, natomiast w piątek, 10 października uczestnicy ćwiczenia przystąpią do opracowania dokumentacji dotyczącej przyjętych założeń i podjętych działań.