98 rocznica Powstania Wielkopolskiego

W niedzielę, 12 lutego br. w Kargowej odbyły się uroczystości związane z obchodami 98 rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym bohaterów Powstania Wielkopolskiego złożyli starostowie Dariusz Wróblewski i Waldemar Kotlarski.

O godz. 12:00 w asyście honorowej 1 dywizjonu artylerii samobieżnej z 5 Lubuskiego Pułku Artylerii z Sulechowa pod dowództwem kapitana Grzegorza Lustiga rozpoczęła się uroczystość na placu Berwińskiego. Porucznik Krzysztof Biały z 5 Lubuskiego Pułku Artylerii odczytał apel pamięci, a żołnierze wykonali salwę honorową.

W uroczystości uczestniczyli również: Burmistrz Kargowej Jerzy Fabiś, Starosta Żagański Henryk Janowicz, Burmistrz Babimostu Bernard Radny, Zastępca Burmistrza Babimostu Zbigniew Woziński, radni, sołtysi, prezes Oddziału Lubuskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego Jerzy Przybecki, delegacja Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego z Nowej Soli, przedstawiciele Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego z Kargowej, prof. dr hab. Wiesław Hładkiewicz, delegacje jednostek organizacyjnych, zakładów pracy, stowarzyszeń, potomkowie powstańców wielkopolskich, poczty sztandarowe z kargowskich szkół i Ochotniczych Straży Pożarnych oraz mieszkańcy gminy Kargowa.

Obchodom rocznicowym towarzyszył piknik militarny, na którym  można było podziwiać wystawę sprzętu wojskowego 5 Lubuskiego Pułku Artylerii z Sulechowa, zabytkowy sprzęt wojskowy, a także ofertę przygotowaną przez Lubuskie Muzeum Wojskowe w Zielonej Górze z/s w Drzonowie. W kolejnej części uroczystości o godzinie 15:00 na placu przy dawnej stacji PKP w Kargowej odbyło się widowisko militarne pn. „Tropem krwawego złota”. Licznie przybyli mieszkańcy gminy oraz goście mieli możliwość obejrzenia inscenizacji: ucieczki ludności cywilnej, pracę robotników przymusowych w załadunku tajemniczych skrzyń oraz dzieł sztuki, natarcie żołnierzy radzieckich oraz wybuchy artyleryjskie i strzały karabinowe.