77. rocznica zakończenia działań wojennych w Europie

W dniu 8 maja 2022 r. przed pomnikiem Chwały Oręża Polskiego w Sulechowie odbyły się obchody rocznicowe zakończenia działań wojennych w Europie i Narodowego Dnia Zwycięstwa.

W uroczystościach wzięli udział: Poseł na Sejm RP Bogusław Wontor, przedstawiciele Zarządu Powiatu Zielonogórskiego Wicestarosta Zielonogórski Tadeusz Pająk oraz Członek Zarządu Powiatu Zielonogórskiego Mirosław Andrasiak, Burmistrz Sulechowa Wojciech Sołtys, wojskowa asysta honorowa wystawiona przez żołnierzy 5. Lubuskiego Pułku Artylerii, kombatanci, harcerze, uczniowie sulechowskich szkół, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy gminy. Podczas przemówienia burmistrz przypomniał zebranym, że II wojna światowa trwała sześć lat, uczestniczyły w niej 72 państwa, a Polska straciła ponad 6 milionów obywateli. Po okolicznościowym wystąpieniu został przeprowadzony Apel Pamięci, a kompania honorowa wystawiona przez 1 Dywizjon Artylerii Samobieżnej oddała salwę honorową dla upamiętnienia zabitych i zamordowanych. Na zakończenie rocznicowych obchodów delegacje złożyły wiązanki kwiatów oraz zapaliły znicze przed Pomnikiem Chwały Oręża Polskiego. Oprawę muzyczną zapewniła orkiestra wojskowa z Żagania.