20 lat współpracy transgranicznej w Euroregionie Spree-Neiße-Bober/ Sprewa-Nysa-Bóbr

Z okazji 20-lecia istnienia Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr“ dnia 21 września odbędzie się w Forst uroczysta konferencja pt. „20  lat współpracy transgranicznej w Euroregionie Spree-Neiße-Bober/ Sprewa-Nysa-Bóbr”.

Zaproszeni goście ze świata polityki i społeczeństwa będą dyskutować o doświadczeniach, rezultatach, szansach, granicach i perspektywach współpracy transgranicznej na polsko-niemieckiej granicy. W ramach uroczystości zaprezentowane zostaną wyniki 20-letniej współpracy transgranicznej w Euroregionie.

Dla upamiętnienia jubileuszu Prezydenci Euroregionu Pan Harald Altekrüger i Pan Czesław Fiedorowicz zasadzą symbolicznie różę w Ogrodzie Różanym w Forst.

Od czasu utworzenia Euroregionu inwestowano w transgraniczną infrastrukturę taką jak mosty, ulice, boiska sportowe, szkoły, Centra Spotkań, a także w transgraniczną ochronę przeciwpożarową i skutki klęsk żywiołowych, turystykę, transgraniczne badania naukowe i wiele innych. Zainwestowano w sumie około  239 milionów euro ze środków UE. 20 lat Euroregionu to również 4000 małych projektów spotkaniowych na kwotę powyżej 16 milionów euro. Ponadto ze środków budżetu Państw Polski i Niemiec zrealizowano około 1.500 wymian młodzieżowych w ramach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Informacja prasowa: Katarzyna Wysługocka Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion "Sprewa-Nysa-Bóbr".