Wybór języka
powrót

1 sierpnia 1944 – 1 sierpnia 2022 78. rocznica Powstania Warszawskiego

Pierwszy sierpnia, dzień wyjątkowy w historii naszego narodu, Państwa Polskiego, historii wojskowości, a wreszcie dopełnienie szeregu powstań w państwie okupowanym.

         Szereg kontrowersji, czy warto było, czy powstanie było przygotowane,
czy uczestnicy powstania byli odpowiednio uzbrojeni, wyszkoleni, czy polityka wzięła górę nad zdrowym rozsądkiem i szereg – wręcz setki pytań i niedomówień.

         Na pewno rozgrywka polityczna o przyszłości Polski. Kolejny zryw w naszej historii, który miał przynieść sukces. Tylko jaki? Miał to być sukces narodowy, powstańczy, zwykły ludzki, militarny, wyzwoleńczy. I znów szereg pytań, na które brakuje odpowiedzi.

         Pewnie dzisiaj jest prosto dyskutować o tym, co się wydarzyło w akcji „Burza”, możemy tę największą operację militarną Armii Krajowej zaszufladkować w dowolny sobie sposób. Jednak nie możemy powiedzieć że 200 tyś. Polaków zginęło nadaremnie, że krew przelana na zgliszczach stolicy nie pozostawiła śladu.

         Pamięć o bohaterstwie Warszawy była przez lata szpilą wbitą władzy ludowej. Pozostawiała swoje piętno przez dziesięciolecia, aż po dzień współczesny. To zwykli mieszkańcy Warszawy i okolic dali przykład kolejnym pokoleniom, że o swoje trzeba walczyć, że nic nie jest dane na zawsze. Wolność jest nagrodą odkupioną walką, śmiercią i ciągłą pracą. I nadmienię – o lepsze jutro.

         Bohaterski zryw powstańców, jest ciągłym żywym drogowskazem patriotyzmu i poszanowania godności, prawdy i walki o przyszłość.

 

Chwała Bohaterom.

 

 

Starosta Zielonogórski

Krzysztof Romankiewicz