20-lecie Powiatu Zielonogórskiego

20 lat powiatu zielonogórskiego to okazja do podsumowań i gratulacji.

W piątek, 7 czerwca Powiat Zielonogórski świętował 20 urodziny!

Jubileuszowe święto odbyło się w sali widowiskowej sulechowskiego Domu Kultury i  miało charakter uroczystej Gali Powiatu Zielonogórskiego, którą otworzył Edwin Łazicki Przewodniczący Rady Powiatu. Uczestnicy uroczystości minutą ciszy uczcili pamięć zmarłych radnych Powiatu Zielonogórskiego.

Po czym głos zabrał Starosta Zielonogórski  Krzysztof Romankiewicz,  który w   swoim wystąpieniu zaprezentował najistotniejsze dokonania 20 - letniej działalności Powiatu.

Dotychczasowych osiągnięć obecnym i byłym władzom Powiatu Zielonogórskiego pogratulowali Wicewojewoda Władysław Perczak, Poseł na Sejm RP Katarzyna Osos, Starosta Powiatu Sprewa-Nysa Herald Altekruger oraz Dyrektor Departamentu Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego Marek Kamiński.

Jubileusz stanowił doskonałą okazją do zauważenia ludzi, którzy wyróżniają się swoim zaangażowaniem, rzetelną i sumienną pracą. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

nadał odznaczenia zasłużonym pracownikom Powiatu Zielonogórskiego. Aktu dekoracji, w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, dokonał Władysław Perczak Wicewojewoda Lubuski.

Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczona została:

Pani Agnieszka Joanna Szeląg

Medalem Złotym za Długoletnią Służbę odznaczeni zostali:

Pani Aldona Grażyna Łopińska- Gorczyca

Pani Anna Katarzyna Michalska

Pan Zygmunt Stanisław Ostrowski

Pan Zdzisław Radczyc

Pan Jerzy Rozynek

Pani Małgorzata Wojtaś

Pani Aniela Zawrotna

Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę odznaczeni zostali:

Pani Iwona Ewa Bąk

Pani Iwona Ewa Buda

Pani Edyta Katarzyna Dwojak

Pani Maciąg Joanna

Pani Monika Aneta Marczenia”

Rada Powiatu Zielonogórskiego w drodze podjętych uchwał uhonorowała trzy osoby za szczególne osiągnięcia dla naszego  powiatu, przyznając im wyróżnienie: „Zasłużony dla Powiatu Zielonogórskiego.

Aktu dekoracji, w imieniu Rady Powiatu Zielonogórskiego dokonał Przewodniczący Rady Powiatu Zielonogórskiego Pan Edwin Łazicki.

Odznaczeni zostali:

Pani Izabella Staszak - Wójt Trzebiechowa, wieloletnia sekretarz Powiatu Zielonogórskiego,

Pani Anna Gołębska- Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie im. Jana Pawła II w Zielonej Górze,

Pan Michał Bandziak - Radny Powiatu III kadencji, wieloletni przewodniczący Stowarzyszenia Sołtysów.

Starosta Zielonogórski Krzysztof Romankiewicz, doceniając szczególne dokonania i wkład pracy, wyróżnił następujących pracowników starostwa i jednostek organizacyjnych”:

Pracowników Starostwa Powiatowego w Zielonej Górze:

Panią Danutę Czekalską

Panią Annę Bortnowską

Panią Elżbietę Burzelów

Pana Pawła Jasik

Panią Ewę Kasińską

Panią Beatę Karpinę

Panią Bożenę Kuciak

Panią Małgorzatę Mach

Panią Elżbietę Sejdę

Panią Monikę Włodarczak

Panią Alicję Wójcik

Panią Beatę Leśniak- Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Sulechowie

Pracownika Powiatowego Zielonogórskiego Zarządu Dróg

Pana Ryszarda Jasinowskiego

Pracowników Powiatowego Urzędy Pracy w Zielonej Górze:

Panią Małgorzatę Piskorską

Panią Aurelię Urban

Pana Edmunda Prekurata- Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Zielonej Górze

Pracowników Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie im. Jana Pawła II w Zielonej Górze:

Panią Joannę Marczuk

Panią Edytę Persowską

Panią Elżbietę Rybak

Panią Beatę Superson

Następnie pan Jan Kowalczyk Przewodniczący Okręgowej Rady Honorowych Dawców Krwi PCK o wręczył odznaczenie „Zasłużony dawca krwi II stopnia” przyznanej przez Lubuski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Zielonej Górze. Odznaczony został Tadeusz Pająk Wicestarosta Zielonogórski.

Uroczystość uświetniły występy mieszkańców naszego powiatu. Występ  solisty Pana Sławomira Pardeja, z Domu Pomocy Społecznej w Trzebiechowie z filią  w Bełcz, uczniów  Liceum Ogólnokształcącego w Sulechowie oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sulechowie, którzy  przypomnieli nam najważniejsze wydarzenia ostatnich 30 lat oraz dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sulechowie.

Następnie odbyło się wręczenie przez Starostę Zielonogórskiego Krzysztofa Romankiewicza nagród w konkursie plastycznym „Powiat Zielonogórski pędzlem i obiektywem”

Laureaci w konkursie:

Kategorie wiekowe:

Kat. I - do 13-tego roku życia

I - miejsce - Gabriela Kozłowska

II - miejsce - Maria Szyputa

III - miejsce - Emilia Nowak

Kat. II – od 13-tego do 18-tego roku życia

I - miejsce - Marta Bannach

II - miejsce - Bartosz Rakowski

III - miejsce - Hanna Krawczuk

Kat. III – od 18-tego roku życia w zwyż

I i II miejsce ex aequo - Wioletta Cepowska

I i II miejsce ex aequo - Joanna Ciemiofinowicz- Grobara

III miejsce - Edward Adzyma

I jeszcze jedno spojrzenie na powiat. Tym razem okiem kamery. Zaproszeni goście mieli okazję premierowo obejrzeć film o Powiecie Zielonogórskim, przygotowanym pod kierunkiem Pani Aliny Suworow. Dostępny na stronie internetowej.

Dopełnieniem uroczystości był koncert zespołu śpiewaczy Dominanta.

Na  zakończenie jubileuszowego spotkania został pokrojony ogromny tort, przygotowany i udekorowany specjalnie na tą wyjątkową okazję.

Uroczystości  towarzyszyła wystawa prac artystycznych pt. „Powiat Zielonogórski pędzlem i obiektywem”

Dużym zainteresowaniem cieszyła się  wystawa panelowa pt. „Metamorfozy Powiatu Zielonogórskiego”,  która pokazuje, jak zmienił się powiat w minionym 20-leciu. Wystawa została udostępniona w budynku Starostwa Powiatowego w Zielonej Górze.

Zapraszamy do galerii zdjęć: