Wybór języka
powrót

Ścieżki historyczno – dydaktyczno – przyrodnicze

Gmina Czerwieńsk
W pobliżu wsi Bródki znajdują się dość liczne pozostałości systemu poniemieckich dobrze zachowanych schronów bojowych leżących wzdłuż kanału Ołobok, będących częścią południowego fragmentu Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. MRU został wybudowany przez Niemców w okresie międzywojennym. W pobliskich Brodach przeprawa promowa przez Odrę do Czerwieńska.
 
Gmina Sulechów
Od Cigacic po Leśną Górę (gmina Sulechów) po obu stronach Odry ciągnie się 4,5 km ścieżka historyczno – przyrodnicza prezentująca fortyfikacje ,,Pozycji Środkowej Odry’’, niemieckiej rubieży obronnej wybudowanej w latach 1928 – 1945. To niemiecka linia obronna przebiegająca wzdłuż lewego brzegu rzeki Odry od Wrocławia po Krosno Odrzańskie. Pozycja Środkowej Odry jest jedną z trzech głównych linii obronnych wybudowanych przez Niemców przed wybuchem II wojny światowej. W promieniu 3 km od Cigacic znajduje się blisko 40 schronów. Jest to jedno z największych skupisk obiektów obronnych w Europie.

Leśne ścieżki dydaktyczne w gminie Sulechów:
Ścieżka dydaktyczna Cigacice – Leśna Góra, długość 4,5 km. Atrakcje: fortyfikacje „Pozycji Środkowej Odry”- umocnienia niemieckie z lat 1928 – 1945 (znajduje się tu ok. 40 schronów), port rzeczny na Odrze z lat 1896 – 98, most metalowy z 1925 r., 300 – letni dąb szypułkowy zasiedlony przez kozioroga dębosza. Przemarsz 3 – 4 h.

Parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody
Ścieżki rowerowe
Ścieżki przyrodniczo – edukacyjne
Ścieżki historyczno – dydaktyczno – przyrodnicze
Szlaki turystyczne piesze
Szlaki turystyczne konne
Gospodarstwa agroturystyczne
Kultura i zabytki