Wybór języka
powrót

60-lecie Wydarzeń Zielonogórskich

Okoliczności Wydarzeń Zielonogórskich sprzed 60-lat.

Wydarzenia miały miejsce pod Domem Katolickim, który mieścił się w budynku przy ul. Powstańców Wielkopolskich 10. Znajdowały się tu także lokalna redakcja „Słowa Powszechnego”, oddział Caritasu oraz PCK. W pomieszczeniach Domu Katolickiego odbywały się także lekcje religii. Komunistyczne władze uznały za niedopuszczalne prowadzenie lekcji religii i zdecydowano o przejęciu budynku na wyłączne potrzeby grającej tam orkiestry.

Część parafian po otrzymaniu informacji od ks. Kazimierza Michalskiego o planowanej eksmisji pojawiło się przed Domem Katolickim 30 maja 1960 r. około godz. 10:00 aby zaprotestować. Doszło do szarpaniny z milicją, a następnie do zamieszek w centrum Zielonej Góry.

W zamieszkach wzięło udział około 5000 osób. W starciach z milicją uzbrojoną w pałki i gaz łzawiący protestujący zdołali utrzymać się do wieczora. Wiele osób aresztowano, represjonowano na różne sposoby włączając w to utrudnienia w możliwości pracy, czy nauki. Niektórzy musieli opuścić Zieloną Górę na zawsze.

29 maja ok. godz. 9.15 - w 60. rocznicę Wydarzeń Zielonogórskich Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak wspólnie z Prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim złożyli kwiaty pod pomnikiem, przy dawnym Domu Katolickim w Zielonej Górze

W godzinach popołudniowych spodziewana jest wizyta między innymi Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz przedstawicieli miasta Zielona Góra i województwa lubuskiego.